Hát persze, hogy megint a TikTok! A TikTok komoly bírságot kapott: 530 millió euró az EU-adatok Kínába kerülése miatt

Hát persze, hogy megint a TikTok! A TikTok komoly bírságot kapott: 530 millió euró az EU-adatok Kínába kerülése miatt
Az ír adatvédelmi hatóság 530 millió eurós (210 milliárd forint) bírságot szabott ki a TikTokra, mert európai felhasználói adatokat továbbított Kínába. A vizsgálat megállapította, hogy az adatkezelés sértette az EU adatvédelmi rendeletét (GDPR), mivel a TikTok nem tudta igazolni, hogy a Kínából történő távoli hozzáférés ugyanolyan védelmet nyújt, mint az EU-n belül. A platformnak hat hónapot adtak, hogy az adatkezelést összhangba hozza az uniós előírásokkal, ellenkező esetben felfüggesztik az adatmozgást.

TikTok és a kínai adattárolás

A vizsgálat során az is kiderült, hogy a TikTok valójában egyes európai felhasználói adatokat Kínában tárolt, ellentétben a cég korábbi állításával. Az ír adatvédelmi biztos hangsúlyozta, hogy nagyon komolyan veszik ezt az új fejleményt, annak ellenére, hogy a cég jelezte: azóta törölték ezeket az adatokat. Az adatvédelmi hatóságok további lépéseket is fontolgatnak.

A GDPR szerint az uniós polgárok adatainak védelmét minden körülmények között biztosítani kell, még akkor is, ha azokat harmadik országban dolgozzák fel. A TikTok nem tudta garantálni, hogy Kínában ne lehessen hozzáférni az EU-s adatokhoz, ráadásul a kínai törvények jelentősen eltérnek az uniós előírásoktól, többek között a terrorellenes és kémelhárítási szabályok miatt.

 

TikTok válasza és új európai adatközpont

A TikTok nem ért egyet a döntéssel, fellebbezést tervez. Szerintük a hatóságok figyelmen kívül hagyták a Project Clover nevű, 12 milliárd eurós (4740 milliárd forintos) adatbiztonsági kezdeményezésüket, amely már 2023-ban életbe lépett, és szigorúbb védelmet biztosít a felhasználói adatoknak. A TikTok továbbra is kitart amellett, hogy eddig sosem kaptak, és soha nem is adtak át európai felhasználói adatokat a kínai hatóságoknak.

Miközben a cég vitatja a döntést, bejelentették: 1 milliárd eurót (395 milliárd forintot) fektetnek be egy új adatközpontba Finnországban. Ez a fejlesztés – szintén a Project Clover részeként – azzal a céllal valósul meg, hogy az európai felhasználók adatait a kontinensen belül, szigorú felügyeleti rendszerben tárolják. A TikToknak már Írországban és Norvégiában is van adatközpontja.

 

Amerikai problémák és adatbiztonsági viták

Az adatvédelmi viták nemcsak Európában okoznak gondot a TikToknak. Az Egyesült Államokban is komoly nyomás nehezedik a platformra: ott még az is felmerült, hogy az amerikai működést egy hazai cégnek kell átadniuk, vagy akár végleg kivonulhatnak az országból a titkosítás és adatbiztonság miatti aggodalmak következtében.

2025, adminboss, go.theregister.com alapján

  • Te mit gondolsz arról, ha egy cég másik országba viszi az adataidat?
  • Mit tennél, ha rájönnél, hogy a céged nem őrzi meg elég biztonságosan az adataidat?
  • Szerinted igazságos súlyos bírságot adni egy adatvédelmi hiba miatt?




Legfrissebb posztok