
A Cukuba Egyetem kutatói megvizsgálták az aromaterápiás fürdők jótékony hatásait a távmunkások fizikai és mentális jólétére. Az eredményeket a Japan Journal of Aromatherapy szaklapban közölték részletesen.
A kutatás kimutatta, hogy négy hét után, miután a résztvevők napközben és este is aromaterápiás fürdőket vettek az általuk választott illóolajokkal, csökkent a presenteeism (csökkent termelékenység egészségügyi problémák miatt), és általános javulás jeleit mutatták. Ezek az eredmények arra utalnak, hogy az aromaterápiás fürdők segíthetnek csökkenteni a káros jelenségeket és javíthatják a munkateljesítményt.
A COVID-19 járvány általánosabbá tette a távmunkát, de több kihívást is felszínre hozott, mint például a munka és magánélet közötti határok fenntartásának nehézségét és a csökkent koncentrációt. Ezek a kihívások negatívan befolyásolhatják a munkateljesítményt, ami hatékony megoldások szükségességét hangsúlyozza.
Az aromaterápia hatásai a távmunkásokra
A kutatás az aromaterápiára összpontosított, amely ismert stresszcsökkentő hatásáról, a jobb alvásminőség elősegítéséről és a munkateljesítmény javításáról. A kutatók megvizsgálták ennek hatásait a távmunkások hangulatára, stressz-szintjére, kognitív funkcióira és munkateljesítményére.
Amikor 30 távmunkás illóolajos aromaterápiás fürdőket vett, a kétdimenziós hangulatskálán mért aktivitás, stabilitás és komfortérzet szintje jelentősen emelkedett mindössze 10 perc alatt.
Továbbá, négy hét aromaterápia után a presenteeism jelentősen csökkent, ami arra utal, hogy az aromaterápia értékes eszköz lehet a távmunkások hangulatának és munkateljesítményének javításában. Az aromaterápia könnyen alkalmazható és praktikus önellátási módszert biztosíthat a távmunkások fizikai és mentális egészségének támogatására.