
Búcsú egy korszak mérföldkövétől
A fellövést hetek óta várták: a vezérlőteremben tudósok és mérnökök örömkönnyek között ölelték meg egymást a sikeres indítás után. A H-2A 2001 óta Japán fő hordozórakétája volt, és 23 év alatt 50 indításból mindössze egyszer hibázott, ami 98%-os sikerarányt jelent. Többek között a tavalyi SLIM holdszondát (SLIM – Smart Lander for Investigating Moon) és a 2014-ben elindított Hajabusza2 (Hayabusa2) aszteroida-kutatót is ez a rakéta juttatta az űrbe. A kilövéseket 2007 óta a Mitsubishi Heavy Industries felügyelte.
A H3 és az űripar átalakulása
A visszavonulás után a H-2A-t teljesen az új H3 rendszer váltja fel, amely már üzemel. Az új rakéta akár 50%-kal olcsóbban képes nagyobb terheket feljuttatni, így komoly versenytársa lehet a globális piacon. A H3 már négy sikeres indításon van túl, egy 2023-as kudarc után. Emellett fejlesztik a kisebb Epsilon nevű rendszert is, így Japán két új zászlóshajóval készül a műholdpiaci igények kielégítésére.
Mit tud a GOSAT-GW?
Az új műhold a szén-dioxidot, metánt és más üvegházhatású gázokat, valamint a vízkörforgást figyeli majd. Már egy éven belül nagy felbontású, globálisan elérhető adatokat fog megosztani, többek között az amerikai NOAA-val (National Oceanic and Atmospheric Administration) is. A küldetés fontos lépés Japán klímavédelmi és technológiai stratégiájában.