
Korábbi szankciók és bűnügyi kapcsolatok
Az orosz tőzsdét korábban 2022 áprilisában szankcionálták, miután több mint 100 millió dollár értékű Garantex-tranzakciót hoztak összefüggésbe darknet piacokkal és kiberbűnözői csoportokkal, beleértve a hírhedt Conti Ransomware-as-a-service (RaaS) műveletet és a Hydra darkweb piacot.
“A Garantex műveleteinek többségét Moszkvában, többek között a Federáció Toronyban és Szentpéterváron végzik, ahol más szankcionált virtuális valuta tőzsdék is működtek.”
A Garantex 2022 februárjában elvesztette virtuális valuta szolgáltatások nyújtására vonatkozó engedélyét, miután az észt Pénzügyi Hírszerző Egység kapcsolatokat talált a Garantex és a bűnözői tevékenységhez használt pénztárcák között, valamint kritikus megfelelőségi problémákat azonosított a pénzmosás elleni és a terrorizmus finanszírozásának megakadályozására vonatkozó (AML/CFT) szabályzatokkal kapcsolatban.
“Annak ellenére, hogy az észt engedélyét elvesztette virtuális valuta szolgáltatások nyújtására az észt Pénzügyi Hírszerző Egység vizsgálatát követően, a Garantex továbbra is szolgáltatásokat nyújt ügyfelei számára tisztességtelen eszközök révén,” tette hozzá az OFAC.
Ismételt szankciók és további intézkedések
Két évvel később az OFAC ismét szankciókat vezetett be a Garantex ellen, amiért orosz zsarolóbandáknak és más kiberbűnözői csoportoknak mosott pénzt.
2024 márciusában újabb intézkedéseket hoztak a cég ellen, és több kripto-mixer szolgáltatást is szankcionáltak, mert pénzt mostak az észak-koreai Lazarus hackercsoport számára.