Az USA Titkosszolgálata Lefoglalta a Garantex kriptotőzsde domaint, amit zsarolóbandák használtak

Az USA Titkosszolgálata Lefoglalta a Garantex kriptotőzsde domaint, amit zsarolóbandák használtak
Az Egyesült Államok Titkosszolgálata lefoglalta a szankciók alatt álló orosz Garantex kriptotőzsde domaint az Igazságügyi Minisztérium Bűnügyi Osztályával, az FBI-jal és az Europollal együttműködve. A műveletben részt vettek más bűnüldöző hatóságok is, köztük a holland nemzeti rendőrség, a német szövetségi bűnügyi rendőrség, a frankfurti főügyészség, az észt nemzeti bűnügyi rendőrség és a finn nemzeti nyomozóiroda. A mai napon a Garantex-nek fel kellett függesztenie szolgáltatásait, miután a Tether zárolta digitális pénztárcáit Oroszország elleni 16. szankciós csomagjának részeként. “Rossz hírünk van. A Tether belépett az orosz kriptográfiai piac elleni háborúba és zárolta pénztárcáinkat, több mint 2,5 milliárd rubel értékben,” közölte a Garantex csapata csütörtökön egy Telegram-bejegyzésben. “Ideiglenesen felfüggesztjük minden szolgáltatásunkat, beleértve a kriptovaluta kivételét is, amíg az egész csapat megoldja ezt a problémát. Harcolunk és nem adjuk fel! Felhívjuk figyelmüket, hogy minden USDT az orosz pénztárcákon most veszélyben van.” A Garantex garantex[.]org domainjének lefoglalása után a Titkosszolgálat megváltoztatta a névszervereket is.

Korábbi szankciók és bűnügyi kapcsolatok

Az orosz tőzsdét korábban 2022 áprilisában szankcionálták, miután több mint 100 millió dollár értékű Garantex-tranzakciót hoztak összefüggésbe darknet piacokkal és kiberbűnözői csoportokkal, beleértve a hírhedt Conti Ransomware-as-a-service (RaaS) műveletet és a Hydra darkweb piacot.

“A Garantex műveleteinek többségét Moszkvában, többek között a Federáció Toronyban és Szentpéterváron végzik, ahol más szankcionált virtuális valuta tőzsdék is működtek.”

A Garantex 2022 februárjában elvesztette virtuális valuta szolgáltatások nyújtására vonatkozó engedélyét, miután az észt Pénzügyi Hírszerző Egység kapcsolatokat talált a Garantex és a bűnözői tevékenységhez használt pénztárcák között, valamint kritikus megfelelőségi problémákat azonosított a pénzmosás elleni és a terrorizmus finanszírozásának megakadályozására vonatkozó (AML/CFT) szabályzatokkal kapcsolatban.

“Annak ellenére, hogy az észt engedélyét elvesztette virtuális valuta szolgáltatások nyújtására az észt Pénzügyi Hírszerző Egység vizsgálatát követően, a Garantex továbbra is szolgáltatásokat nyújt ügyfelei számára tisztességtelen eszközök révén,” tette hozzá az OFAC.

Ismételt szankciók és további intézkedések

Két évvel később az OFAC ismét szankciókat vezetett be a Garantex ellen, amiért orosz zsarolóbandáknak és más kiberbűnözői csoportoknak mosott pénzt.

2024 márciusában újabb intézkedéseket hoztak a cég ellen, és több kripto-mixer szolgáltatást is szankcionáltak, mert pénzt mostak az észak-koreai Lazarus hackercsoport számára.

  • Te hogyan kezelted volna a Garantex ügyét, ha te dönthettél volna a hatóságok helyében?
  • Mit gondolsz, mi lett volna a legetikusabb lépés az orosz kriptotőzsde által végzett tevékenységekkel szemben?




Legfrissebb posztok