
Kína nagyszabású tervei
A kínai kormány célja, hogy 2027-re világelső legyen a humanoid robotok terén. A „megtestesült” MI kiemelt prioritást élvez egy új, 138 milliárd dolláros (kb. 50 000 milliárd forint) állami kockázati befektetési alapban, amely a magánbefektetőket és a vállalatokat is ösztönzi az iparágba való belépésre. Jeff Burnstein, az Automation Advancement Association elnöke szerint „Kínának több humanoid fejlesztő cége és nagyobb kormányzati támogatása van, mint bárki másnak. Jelenleg előnyben lehetnek.”
Kína gyártási előnye
A humanoid robotoknak háromdimenziós adatokra van szükségük a fizika megértéséhez, és ezek nagy részét a nulláról kell létrehozni. Ebben Kínának határozott előnye van: az országban rengeteg gyár található, ahol a humanoid robotok adatokat gyűjthetnek a világról feladatok végrehajtása közben. „Kína gyors előrehaladásának oka, hogy valós alkalmazásokkal kombináljuk a fejlesztést, és gyorsan fejlődünk valós környezetben” – mondta Cheng Yuhang, a Deep Robotics értékesítési igazgatója. „Ez olyasmi, amivel az USA nem tud versenyezni.”
Költségelőny és piaci kilátások
Kína gyártási szakértelme miatt egy helyben gyártott robot végül akár feleannyiba is kerülhet, mint egy máshol készült – állítja Ming Hsun Lee, a Bank of America elemzője. Az UBTech Walker S nevű robotrendszere jelenleg több százezer dollárba kerül a szoftverrel együtt. A cég idén 500–1000 Walker S robotot tervez szállítani ügyfeleinek, köztük az Apple beszállítójának, a Foxconnnak, és 2027-re több mint 10 000-re kívánja növelni a szállításokat.
Amerika előnyei és aggályai
Kínán kívül kevés cég kezdett el MI-vezérelt humanoid robotokat értékesíteni. Az iparági szakértők szerint a verseny évtizedekig tarthat. Az Egyesült Államoknak még mindig előnye van a félvezetők, a szoftverek és egyes precíziós alkatrészek terén. Azonban „egyes törvényhozók arra ösztönözték a Fehér Házat, hogy nemzetbiztonsági okokra hivatkozva tiltsa ki az amerikai piacról a kínai humanoid robotokat, és tovább korlátozza a kínai robotgyártók hozzáférését az amerikai technológiához.”