Az űrből jött, megy tovább – új vándor a Naprendszerben

Az űrből jött, megy tovább – új vándor a Naprendszerben
Egy titokzatos, hiperbolikus pályán mozgó objektum okoz izgalmat a csillagászatban: az A11pl3Z nevű égitest jelenleg a Jupiter pályáján belül jár, októberben pedig a Marsnál is közelebb kerül a Naphoz. Az Európai Űrügynökség megerősítette, hogy valódi csillagközi vándorról van szó, vagyis nem a Naprendszerben alakult ki.

Rejtélyes eredet, szuperpálya

Az eddigi mérések szerint az objektum mozgása rendkívül elnyújtott, a pálya excentricitása körülbelül 6, ami jóval meghaladja az 1-et – így biztosan nem kötött pályán mozog, hanem egyszerűen átszáguld a Naprendszeren. Jelenleg a Földdel nem kerül közelebbi kontaktusba, mivel októberben éppen a Nap túloldalán halad el hozzánk képest. A NASA már közzétette az első adatokat, de folyamatosan elemzik a korábbi égi felvételeket is.

Koszos múlt, fényes jövő?

A hasonló, más rendszerekből érkező látogatók még mindig igazi szenzációnak számítanak. 2017-ben az ‘Oumuamua (Utazó) volt az első, amiről kiderült, hogy idegen csillagközi utazó (Oumuamua), bár csak találgatni lehetett róla, mivel ekkor már nagyon távol járt a Naptól. Két évvel később a 2I/Borisov (Borisov második csillagközi üstököse – 2I/Borisov) esetében már sikerült megfigyelni egy kóbor üstököst. Most viszont az A11pl3Z kapcsán újabb vadászat indul: a világ legjobb műszereivel igyekszünk megfejteni a következő univerzális vándor titkait.

2025, adrienne, arstechnica.com alapján



Legfrissebb posztok