Az univerzum bölcsői: égi csoda a Kis Magellán-felhőben

Az univerzum bölcsői: égi csoda a Kis Magellán-felhőben
A James Webb és a Hubble űrtávcsövek együttes erejével új részletek tárultak fel a Kis Magellán-felhő két csillaghalmazában, az NGC 460 és NGC 456 területén. Ez a törpegalaxis a Tejútrendszer kísérője, nagyjából 200 000 fényévre található tőlünk, és valódi galaktikus bölcsődék otthona.

Születő csillagok és színes gázfelhők

A két távcső 12 átfedő megfigyeléséből összeállított, 527 megapixeles képen több ezer fiatal csillag ragyog különböző fejlődési szakaszokban. Ezek a csillagok mindössze 10 millió évesek, ami eltörpül Napunk 4,5 milliárd évéhez képest. A felvételeken kékes gázfelhők és vörös porfüggönyök mutatják, hogyan születnek az új égitestek: miközben a csillagok növekednek, sugárzásuk formálja és fújja szét a környező anyagot.

Különleges távcsöves együttműködés

A Hubble a látható és közeli infravörös tartományban rögzíti a ragyogó, ionizált gázt, amely sugárzó buborékként jelenik meg. A James Webb viszont infravörösben látja a sötéten világító porfelhőket, ahogy azok elnyelik a csillagfényt. Így együtt alkotnak teljes képet a csillagkeletkezés folyamatairól.

A galaktikus őskor lenyomata

A Kis Magellán-felhő kevés nehezebb elemet tartalmaz, ezért kivételes ablakot nyit a korai univerzum primitív galaxisaira. Az NGC 460 és NGC 456 az N83–84–85 komplexum részei, ahol ritka, óriási, O-típusú csillagok is születnek – ilyenből alig 20 ezer akad a Tejútrendszerben. A kép letölthető a NASA oldaláról, ezek az égi műhelyek mindannyiunknak csillagászati történetet mesélnek el.

2025, adrienne, www.livescience.com alapján



Legfrissebb posztok