
Mennyit spórolhatnak a vállalatok?
Korábban a stabilcoinokat inkább csak a kriptovilág bennfentesei ismerték, mára viszont a hétköznapi vállalati működés új rétegévé váltak. Jose Fernandez da Ponte, a fizetési technológiák egyik vezetője arra mutat rá, hogy a legtöbb felhasználónak valójában fogalma sincs a háttérben futó stabilcoinokról – és talán nem is kell, hogy érdekelje őket. A lényeg: a tranzakciók sokkal gyorsabbá és olcsóbbá váltak, így milliárdokat lehet megtakarítani az eddig elképesztően drága feldolgozási díjakon.
A Coinbase-nél, a vezető kriptotőzsdénél is kirobbanó forgalom volt tapasztalható, amikor a USDC kibocsátója végre tőzsdére lépett: a részvényárak 750 százalékot ugrottak júniusban! Még az olyan nagy játékosok is beszálltak az üzletbe, mint az e-kereskedelmi platformok vagy a 90 milliárd tranzakciót lebonyolító Fiserv.
Stabilcoin a fizetéseknél – mindenki nyer
Óriási a tét: csak 2024-ben a kereskedőknek összesen 68 ezer milliárd forintnak (187,2 milliárd dollárnak) megfelelő összeget kellett kifizetniük kártyadíjakra. A stabilcoinok ezt a rendszert készülnek alapjaiban felforgatni, ezért a Visa és a MasterCard is inkább felkarolja a forradalmat, minthogy később lemaradjon róla. A két óriás már bevezette a stabilcoin támogatását, 24 órás elszámolást ígérve a vállalkozásoknak.
A JPMorgan pénzügyi óriás egy kicsit mást lépett: tokenjeit kereskedelmi banki betétek fedezik, nem pedig dollár, de a cél ugyanaz – folyamatos, gyors, olcsó átutalás intézményi ügyfeleknek, miközben továbbra is az ismert bankrendszerhez kötődnek.
Szabályozás és politika: Washington is rákattant
A Wall Street még soha nem özönlött ennyire lelkesen a kripto irányába – de ezt már a politikusok is kezdik felismerni. A Szenátus asztalán ott van már a ZSENIÁLIS Törvény (GENIUS Act), amely a kibocsátók kötelező tartalékaira, a fogyasztóvédelemre és a pénzmosás elleni intézkedésekre is kitér.
Persze nincs egyetértés: a demokraták szerint a terv túl gyenge az illegális használat elleni fellépésben, ráadásul a konfliktusokat sem oldja meg. Nagy visszhangot keltett az is, hogy Trump családjának kriptovaluta-jellegű vállalkozása kibocsátotta a dollárhoz kötött USD1 stabilcoint is. A Fehér Ház szerint minden jogszerű, hiszen Trump vagyonát alapkezelők irányítják, de a kritikusok szerint ez akár hátba is szúrhatja a stabilcoinok politikai elfogadtatását.
Bárhogy is alakul, a vállalatok és a bankok egyértelműen látják a jövőt: stabilcoin nélkül le lehet maradni a nagy pénzügyi átrendeződésben.