Az új buborékfólia, amely vizet termel a sivatagban

Az új buborékfólia, amely vizet termel a sivatagban
A Massachusettsi Műszaki Intézet (Massachusetts Institute of Technology) kutatói olyan forradalmi buborékfóliát fejlesztettek ki, amely közvetlenül a levegőből képes ivóvizet előállítani – még a Halál-völgy (Death Valley) elképesztően száraz sivatagában is, ahol Dél-Kalifornia és Nevada területén a világ legforróbb és Észak-Amerika legszárazabb éghajlata található. Az új vízgyűjtő technológia komoly lépés az mindenki számára elérhető, biztonságos ivóvíz felé, mivel ott is használható, ahol szinte nincs vízforrás.

Hogyan működik az új eszköz?

A szerkezet szupervízmegkötő hidrogélből készült, amelyet két üvegréteg közé zártak, mintha ablak volna. Éjszaka a hidrogél magába szívja a levegőben lévő párát, nappal pedig egy speciális bevonatnak köszönhetően lehűl az üveg, ezért a víz kicsapódik rajta. Az így képződő folyékony víz lefolyik, és egy csőrendszerben gyűlik össze. Maga a hidrogél buborékfóliaszerű kupolamintába van tömörítve, amelynek kidudorodásai növelik a vízmegkötő felületet, így több vizet képes eltárolni.

Hatékonyság extrém körülmények között

A vízgyűjtő egy hétig működött a Halál-völgyben, ahol naponta mintegy 57–161,5 milliliter (egy negyed–két harmad csésze) vizet termelt. Nedvesebb éghajlaton ennél jóval többet is képes lenne összegyűjteni. A rendszer minden eddiginél hatékonyabb az ivóvíz előállításában vízpárából, ráadásul áramot sem igényel.

Biztonságosabb ivóvíz, egyszerűbb összeszerelés

A hagyományos hidrogél-alapú rendszereknél gondot okozott, hogy a víz megkötése érdekében használt lítiumsók beleoldódtak a vízbe, így az szennyezett lett. Az új buborékfólia kialakításban a glicerin stabilizálja a sókat, emiatt a lítium-szivárgás a veszélyes szint alá csökkent (mindössze 0,06 ppm).


Családok vízellátása alacsony költséggel

Egyetlen panel nem elegendő egy háztartás vízigényének kielégítéséhez, ám mindössze 2 m² helyet foglal. Nyolc darab 1×2 méteres panel összeállításával már jelentős vízellátás biztosítható olyan helyeken, ahol másképp nehezen elérhető az ivóvíz. A rendszer ára kevesebb mint egy hónap alatt megtérülhet, és legalább egy évig használható panelcsere nélkül. A kutatócsoport a közeljövőben további szélsőséges körülmények között is tesztelni fogja a találmányt, hogy feltérképezze teljesítményét.

2025, adrienne, www.livescience.com alapján



Legfrissebb posztok