
Hogyan készült a rekonstrukció?
A Genti Egyetem Régészeti Tanszékének ROAM projektje keretében, holland művészek – a Kennis ikerpár – közreműködésével alkották meg az arcát. Először a koponyáját szkennelték be, ebből 3D-nyomtatással készítették el a pontos másolatot, majd anatómiai szabályokat követve ráépítették az izmokat és a bőrt, figyelembe véve az elhunyt korát is. A DNS-ből származó információk és a csontváz alapján úgy becsülték, hogy Margaux asszony halálakor 35 és 60 év közötti lehetett.
Kék szem, közepesen barna bőr
A vizsgálatok szerint az őskori nő szeme kék vagy világos árnyalatú lehetett, bőre pedig közepesen barna, kissé világosabb, mint más, azonos korból származó nyugat-európai embereké. Ez meglepő, hiszen eddig inkább azt gondolták, hogy az ilyen korú vadászó-gyűjtögetőknek sötétebb a bőrük. A kutatók szerint Margaux asszony bőrszíne és világos szeme arra utal, hogy a jégkorszakot követő Európában jóval változatosabb volt a megjelenés, mint korábban hitték.
Mit árul el a múlt?
A Cheddar ember (Cheddar Man, Anglia) – szintén vadászó-gyűjtögető – ehhez a nyugat-európai populációhoz tartozott, és neki is kék szeme volt, de bőre valamivel sötétebb lehetett. Más egyéneknél is gyakori volt a világos szem és a sötétebb bőr párosítása. Margaux asszony arcrekonstrukciója tehát nemcsak lenyűgöző történelmi pillanatképet ad, hanem azt is bizonyítja: a bőr- és szemszín már akkor sem volt egységes ezen a vidéken.
Meddig hihetünk a rekonstrukcióknak?
A kutatók szerint bár az ilyen arcrekonstrukciók izgalmas ablakot nyitnak a múltba, fontos tudni, hogy a DNS nem ad teljesen pontos választ a bőr- és szemszínre. Margaux asszony valódi külseje valószínűleg örökre titok marad.