Kapcsolat, játék vagy manipuláció?
Az orkák híresen intelligens, társas állatok, akik gyakran megosztják egymással zsákmányukat – így ápolják szoros családi és csoportdinamikájukat. Az, hogy emberekkel is ugyanígy viselkednek, felveti a kérdést: közeledni próbálnak hozzánk, vagy valami más vezérli őket? A kutatók elsősorban úgy vélik, hogy ez a viselkedés lehet a tanult kultúra gyakorlása, egy újfajta játék, vagy – ami még izgalmasabb – egyfajta kapcsolatépítési kísérlet a két faj között. Ugyanakkor nem zárható ki, hogy az orka minden hátsó szándék nélkül, komoly céllal – esetleg manipulációs szándékkal – kínálja fel zsákmányát, de hogy pontosan mit szeretnének elérni, továbbra is kérdéses.
Rendhagyó „ajándékozás” a világ körül
Az elmúlt húsz évben Norvégia, Kalifornia és Új-Zéland partjai mentén 34 olyan esetet jegyeztek fel, amikor az orka önszántából, többnyire emberek jelenlétében, felkínálta zsákmányát. A beszámolók között akad olyan is, amikor az ember visszaadta az ajándékot, mire az orka ismét próbálkozott. Ha végül az ember nem fogadta el, az orka gyakran saját fajtársainak adta a falatot. A kutatók kizárólag azokat az interakciókat vették be a vizsgálatba, amikor az állatok szemmel láthatóan saját akaratukból közeledtek az emberekhez.
Nem csak „szórakozásból” teszik
Az ibériai partoknál híresen játékos orkákat gyakran összetévesztik a rosszalkodással – emlékezetes például, amikor hajók kormánylapátját törték le. A mostani megfigyelések szerint azonban ezekben a „etessük meg az embert” akciókban nem csak a fiatal, játszani szerető egyedek vesznek részt, hanem minden ivar- és korosztály. A viselkedés tehát valószínűleg túlmutat a puszta játékon. Érdekesség, hogy csak azokban a populációkban fordult elő, ahol az orka generalista (változatos táplálékot fogyaszt), és többnyire a felszín közelében vadászik. Azok a csoportok, amelyek halászatra szakosodtak a mélyebb vizekben, hiába élnek közvetlen emberi közelségben, ilyen viselkedést nem mutattak.
Az intelligens csúcsragadozó és az ember
Kardszárnyú delfinek már a történelem során is kötöttek „alkukat” emberekkel: Ausztráliában például egykor összehangoltan vadásztak a bálnavadászokkal, hogy megosszák a zsákmányt. A mostani „ajándékozás” viszont látszólag igazi önzetlenség, cél vagy ellenszolgáltatás nélkül. Elképzelhető, hogy egyszerűen egyre kíváncsibbak irántunk, kapcsolatot keresnek – vagy rajtunk gyakorolják saját közösségi szokásaikat. Az biztos, hogy az orka intelligenciája, társas élete és játékossága a tengeri emlősök világának egyik legizgalmasabb szereplőjévé teszi, még akkor is, ha a legújabb ajándékozási láz motivációja továbbra is rejtély marad.