
Bonyolult pénzmozgatás és globális hálózat
A csalók kifinomult módszert alkalmaztak: a pénzt ázsiai pénzügyi közvetítő csatornákon keresztül mozgatták, majd készpénzfelvételeken, banki utalásokon és kriptotranszfereken keresztül gyűjtötték be a bűnszervezet tagjai világszerte. Feltehetően Hongkongban működő céghálózatot és banki struktúrát hoztak létre, különböző személyek nevére szóló fizetési kapukkal és felhasználói fiókokkal, hogy könnyebben fogadhassák, tárolhassák és mozgathassák a bűncselekményből származó pénzt.
Az MI és a csalások új hulláma
Az Europol kiemelte, hogy a mesterséges intelligencia egyre nagyobb szerepet játszik az ilyen csalások terjedésében. Egy nemrégiben lezajlott akció során a spanyol hatóságok hat főt vettek őrizetbe egy kriptobefektetési csalás ügyében, amely mesterséges intelligenciát használt hírességek deepfake hirdetéseinek gyártására. A csalások mérete, változatossága és elérése példa nélküli: becslések szerint az online csalások hamarosan minden más szervezett bűncselekményt meg fognak előzni.
Rekordveszteségek világszerte
Az Egyesült Államokban a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (Federal Trade Commission) már idén rekordösszegű online csalásról számolt be. Az Igazságügyi Minisztérium júniusban rekordmennyiségű, csaláshoz köthető kriptovalutát foglalt le, de ez is csak töredéke az éves veszteségeknek. Bár a technológia fejlődik, a támadók gyakran továbbra is meglepően egyszerű trükkökkel vernek át embereket, derül ki a Wiz vállalat jelentéséből.