Az “online hirdetési csalók csalója” – 20 hónap börtönt kapott a pofátlan vezérigazgató

Az “online hirdetési csalók csalója” – 20 hónap börtönt kapott a pofátlan vezérigazgató
Paul Roberts, a Kubient nevű adtech cég vezérigazgatója bűnösnek vallotta magát egy átfogó csalási ügyben. A vállalat, amely azt állította, hogy elkötelezett “a digitális hirdetésekben növekvő csalások problémájának megoldása” mellett, valójában maga is hamis bevételi jelentéseket készített. A csalás lényege egy “te fizetsz nekem, én fizetek neked” rendszer volt, amelyet Roberts egy meg nem nevezett céggel dolgozott ki. A Kubient állítólag KAI nevű mesterségesintelligencia-eszközét használta a hirdetési csalások felderítésére. Valójában Roberts arra utasította alkalmazottait, hogy “hamis KAI-jelentéseket generáljanak kitalált mérőszámok alapján, tényleges adatok nélkül”. Ezek a hamis jelentések segítettek meggyőzni a független könyvvizsgálókat, és lehetővé tették a mesterségesen felduzzasztott bevételek rögzítését a pénzügyi kimutatásokban.

Elképesztő túlzások és hamis állítások

A 2020-as nyilvános részvénykibocsátás (IPO) előtt a Kubient olyan technológiát hirdetett, amely állítólag “kb. 300%-kal több digitális hirdetési csalást azonosít és előz meg”, mint az ügyfelek meglévő hirdetési partnerei. A cég azt állította, hogy “gépitanulás-alapú, ajánlattétel előtti hirdetési csalásmegelőző technológiát” és egy “önmagát tanuló neurális hálózatot” használ.

A 2020 első negyedévére vonatkozó bevételeket 1,38 millió dollárra tették, ami jelentős növekedést mutatott a 2019 első negyedévi 177 635 dollárhoz képest. Az ügyészek szerint mindez csalás volt, amelynek célja a kezdeti és másodlagos részvénykibocsátások során történő pénzgyűjtés volt – ami végül több mint 33 millió dollárt eredményezett.

Büntetés és következmények

A 48 éves Robertset akár 20 év börtönbüntetésre is ítélhették volna értékpapír-csalás vádjával, de végül 20 hónapot kapott. A börtönbüntetés letöltése után egy évig felügyelet alatt áll majd.

A Kubient, amelyről a jelentések szerint felszámolási eljárás alatt állt Roberts vallomástételének idején, 2023 májusában felvásárlásra került, és az Adomni nevet vette fel.

2025, adrienne, arstechnica.com alapján

  • Te mit gondolsz arról, hogy egy vállalat fenntarthat-e hitelességet az iparágában, ha elkövetett valamilyen csalást a múltban?
  • Te mit tettél volna, ha egy hasonló helyzetben találod magad, mint Paul Roberts, és felfedezel egy lehetőséget a korrupció elkerülésére?




Legfrissebb posztok