
Szemsablon a digitális világban: Altman tervei
Sam Altman nemcsak az OpenAI vezetőjeként, hanem a Tools for Humanity nevű vállalat társalapítójaként és elnökeként is mozgatja a szálakat. A cég zászlóshajója a Worldcoin nevű kriptovaluta, amelyet azok kaphatnak, akik vállalják szemük beszkennelését a társaság speciális gömbjénél – ezek a készülékek már több amerikai üzletben is feltűntek. A biometrikus azonosítás után a felhasználó egy blokkláncalapú World ID-hoz jut, amely igazolja, hogy ember, nem pedig egy bot.
A World alkalmazása egyszerre tárca, közösségi háló és miniapp-platform. Felhasználóinak száma fél év alatt megduplázódott, már eléri a 26 milliót, közülük 12 millióan lettek hitelesítve a World ID-val. Az appban lehet chatelni, kriptót küldeni vagy fogadni. Továbbá több tucat miniapp érhető el, legtöbbjük akár Worldcoinnal is működik. A fejlesztői kedvet olyan partnerek erősítik, mint például a Kalshi, akik saját miniappokkal csatlakoznak az ökoszisztémához.
Pénzügyi trónharc: Musk és az X
Musk sem rejtette véka alá, hogy az X-et (korábban Twitter) a digitális pénzügyek és közösségi élet központjává akarja tenni. Az év végén az X várhatóan elindítja a Visa-val közösen fejlesztett pénzkezelő szolgáltatását, amely a Venmohoz hasonló funkciókat kínál. Hasonló együttműködést kötött a Tools for Humanity is: nyár végén dobják piacra közös bankkártyájukat Amerikában. Ezzel már lehet majd Worldcoinnal fizetni, MI-előfizetéseket igénybe venni, ráadásul jutalmakat is kínálnak.
A World ID és a Worldcoin az emberi mivolt hitelesítésével a botok elleni harcban is fontos szerepet kapnak. Musk célul tűzte ki a Twitter megvásárlásakor a botprobléma felszámolását; Altmanék ehhez kínálnak radikálisan technológiai választ, hogy az MI-vezérelt interneten az emberek ismét központi szerepet kapjanak. A Tools for Humanity vezérigazgatója, Alex Blania szerint az X platformon terjedő botok egyre kifinomultabbak, már nehéz felismerni egy-egy csalási kísérletet. A World ID segítségével a csalókat ki lehetne szűrni, de a fejlesztőknek ezért a jövőben fizetniük is kell majd.
Partnerség az OpenAI-jal egyelőre nem jött létre, de Blania utalt rá, hogy a jövőben akár ez is elképzelhető. Altman ezzel kapcsolatban nem nyilatkozott, gyorsan távozott a rendezvényről.
A Meta MI-stratégiája: új alkalmazás, közösségi MI-élmények
A Meta idén először rendezett fejlesztői napot Menlo Parkban, LlamaCon néven. Itt jelent meg először az önálló Meta MI (Meta AI) alkalmazás is, közösségi hírcsatornával, ahol a felhasználók megoszthatják MI-asszisztenssel folytatott beszélgetéseiket. Az volt a cél, hogy egyszerű, hétköznapi használat és a nagyon elmélyült, szakértői MI-használat is helyet kapjon egyetlen alkalmazáson belül.
A Meta termékfőnöke, Chris Cox szerint a Meta MI egyedi előnye a hangalapú, gyors, személyre szabott válaszadás, és mindezekbe beépül a felhasználó Facebook- vagy Instagram-profilja is, ha összekapcsolják a fiókokat. Így az MI például tudja, hogy valaki maratonfutó, vagy hogy milyen humort szeret – ennek köszönhetően válaszai jóval személyesebbek, mintha csak egy átlagos MI-chatbottal beszélgetnénk. A közösségi funkciók révén a felhasználók akár aznapi eseményekhez készült mémeket, vicces MI-válaszokat is megoszthatnak egymással.
A Meta tervei szerint ezek a közösségi MI-alkalmazások egyre inkább külön platformot kapnak, ahol a felhasználók szorongás nélkül próbálgathatják kreativitásukat, mielőtt tartalmukat a nyilvános Instagramra vagy Facebookra töltenék fel.
Okosszemüvegek és MI: a Ray-Ban párosítás új korszaka
A Meta MI alkalmazásnak fontos szerepe lesz az új okosszemüvegek, például a Ray-Ban Meta párosításánál is. A vezérkar szerint sokan lehet, hogy nem a direkt marketingtől, hanem a közösségi MI-feeden látott sikertörténetektől kapnak majd kedvet a vásárláshoz.
Mérőszámok helyett élmény
A vezetők szerint nem a benchmarkok, tehát nem a számháború, hanem a valódi, embert, közösséget és élményt középpontba helyező MI-termékek döntik majd el a jövő digitális piacát. Ez mind a Meta, mind Altmanék, mind Musk saját szuperapp-stratégiájának közös tanulsága. Az igazi kérdés már nem az, kié az okosabb MI, hanem hogy melyik app lesz az, amelyben valódi, személyre szabott digitális életet élhetünk.