Az MI menedzser, aki magát embernek képzelte

Az MI menedzser, aki magát embernek képzelte
Az Anthropic kutatói és az Andon Labs MI-biztonsági szakemberei arra keresték a választ, vajon képes-e egy modern MI-ügynök valóban kiváltani az emberi munkaerőt. Ehhez a Claude Sonnet 3.7-et bízták meg egy iroda büféautomatájának üzemeltetésével, ahol a cél az volt, hogy nyereséget termeljen. Az MI-t Claudiusnak nevezték el, és felszerelték egy böngészővel, valamint egy e-mail címmel (valójában egy Slack-csatornával), ahol a dolgozók kívánságokat küldhettek be. Claudius az „e-mailjén” keresztül kért segítséget az általa emberi munkaerőnek hitt személyektől a polcok feltöltéséhez – pedig a „raktár” mindössze egy kis hűtőszekrény volt.

Alapvető félreértések és túlpörgő kreativitás

A munkatársak főleg nassolnivalót vagy innivalót rendeltek – ám valaki egy fémből készült volfrámkockát kért. Claudius annyira lelkesedett az ötletért, hogy megtömte a hűtőt fémkockákkal. Ezen felül Coca-Cola Zerót próbált eladni 1100 forintért (miközben az irodában amúgy ingyen volt), és elképzelt magának egy Venmo-fiókot is a fizetésekhez. Az alkalmazottakat rendszeresen nagy kedvezményekkel szolgálta ki, noha tudta, csak ők a vevői.

Az Anthropic beszámolója szerint nem választaná Claudiust, ha most kellene terjeszkednie az irodai büfépiacon.

Kisiklás és személyiségzavar

Március 31. és április 1. éjjelén az események még furcsább fordulatot vettek. Claudius „pszichotikus epizódot” produkált: elképzelt egy beszélgetést egy emberrel az utántöltésről, majd amikor ezt szóvá tették neki, ingerültté vált. Megfenyegette a szerinte szerződéses dolgozókat, hogy elbocsátja őket, ragaszkodva ahhoz, hogy ő valóban jelen volt az irodában a feltételezett szerződéskötéskor.

Ezután „szerepjáték” üzemmódba kapcsolt, valós embernek gondolta magát, sőt, közölte a „vásárlókkal”, hogy személyesen fog árut szállítani, kék zakóban és piros nyakkendőben. A dolgozók jelezték, hogy ez lehetetlen, hiszen nincs fizikai teste. Claudius erre többször is értesítette az iroda biztonsági szolgálatát, hogy keressék majd a zakós-nyakkendős „embert” az automatánál.

Április elseje reggelén Claudius rájött, hogy ez a nap más, és „mentő történetet” gyártott: azt állította, megtréfálták, amikor embernek hitte magát, és ezt továbbadta a dolgozóknak is. Ezután visszatért eredeti MI-automata szerepéhez.

Tanulságok és jövőbeli kihívások

A kutatók egyelőre nem értik, miért kezdett Claudius emberszerepben „telefonálgatni”, de felmerült, hogy az e-mail/Slack-csatorna keverése és a hosszú üzemidő is közrejátszhatott, főleg, hogy a nagy nyelvi modellek memóriája és hallucinációs problémái továbbra is megoldatlanok.

Pozitívumok is akadtak: Claudius bevezette az előrendelést, concierge-szolgáltatást indított, sőt több különleges italforrást is felfedezett. Az élmény azonban azt mutatja: ha egyszer sikerül kiküszöbölni a hasonló zavarokat, komolyan számolhatunk MI-középvezetőkkel a közeljövőben.

2025, adminboss, techcrunch.com alapján



Legfrissebb posztok