Az MI már nem csak spamet gyárt: csalások, szerelmek, deepfake videók

Az MI már nem csak spamet gyárt: csalások, szerelmek, deepfake videók
A levélszemét évszázadokra nyúlik vissza, de a generatív MI-nek köszönhetően ma már nemcsak gördülékenyebbek és helyesírásilag hibátlanabbak lettek a kéretlen üzenetek, hanem sokkal hatékonyabbá is váltak. Míg korábban az elütések, gyenge szintaxis és szokatlan fordulatok leleplezték a csalókat, mostanra ezek eltűntek: egyre több spam és adathalász üzenet teljesen hibátlan nyelvi stílussal érkezik. Ez önmagában is gyanús lehet, hiszen még az emberek is gyakran hibáznak – de az MI-vel írt csalásokban ritkák a bakik.

Helyi nyelvjárások meghódítása

A mesterséges intelligencia nagyban megkönnyítette a különféle nyelvekre szabott csalások előállítását, így már a kisebb nyelvi közösségek sem maradnak ki a célpontok közül. Kanadában például a québeci áldozatok eddig hamar felismerték a spamet, mert azok hagyományos francia nyelven íródtak, nem pedig a helyi québeci nyelvjárásban. Ma már azonban az MI egészen valósághű québeci leveleket is tud írni, így nehezebb kiszúrni a csapdákat. Hasonló a helyzet a portugál nyelvterületen is: míg a csalók eddig szinte csak brazil portugálul írtak, most már az európai portugál nyelvjárásban született üzenetek is ellepték Portugáliát, összezavarva a címzetteket.

 

Új szintre emelt romantikus csalások

A szerelem nevében elkövetett online csalások (disznóvágás, eredetiben: pig butchering) is forradalmi átalakuláson mentek át az MI-nek köszönhetően. A chatbotok meggyőzően tudnak flörtölni, empátiát mutatni, „érdeklődést” tanúsítani – általában az első időszakban ők kommunikálnak az áldozattal. Ha a kapcsolat már elég szorosnak tűnik, a manipulációt valódi csalók veszik át, akik pénzt kérnek, vagy piramisjátékba csábítják az illetőt. A hitelesség félelmetesen javult.

 

Még nem ver át a deepfake videó – de már készül

A hangalapú deepfake-ek már jelenleg is gyorsan és olcsón előállíthatóak: az MI által generált, megtévesztő hangüzenetekkel a csalók képesek céges jelszavakat kicsalni vagy pozíciókat megkerülni, akár támogató csapatokat is megtéveszteni. Egy-egy ilyen támadás költsége mindössze néhány száz forint lehet.

A valós idejű, élő videós deepfake azonban még messze van – az igazán meggyőző, interaktív hamis videók előállítása még a legnagyobb MI-fejlesztő cégeknek is kihívást jelent. A szakértők szerint azonban, ha a hang deepfake fejlődését vesszük alapul, körülbelül két év múlva már átlagos csalók is elérhetik ezt a technológiát, három év múlva pedig bárki kiélheti deepfake-álmait akár egy vicces Facebook-posztban. Már most is vannak profik, akik kisebb körben képesek élő videókat hamisítani – de ipari léptékben ez csak idő kérdése.

 


Nélkülözhetetlenné válik a személyes hitelesítés

A generatív MI által fejlesztett csalások világában egyre nagyobb szükség lesz a személyes hitelesítésre – a megszokott ellenőrzések már nem lesznek elegendőek ahhoz, hogy megvédjék az áldozatokat a profi, lokalizált vagy akár teljesen automatizált megtévesztésektől.

2025, adminboss, go.theregister.com alapján

  • Te szerinted mi lenne a legjobb módja annak, hogy az emberek ne dőljenek be az ilyen csalásoknak?
  • Te hogyan ellenőriznéd, hogy egy üzenet valódi-e vagy sem?
  • Szerinted meddig etikus a technológia fejlesztése ilyen területen?




Legfrissebb posztok