
Utánzók és sablonosság: az MI átlagossá tesz
Az MI-képalkotók megjelenésével a szellemi tulajdon, a szerzői jogok és az egyedi stílus másolása mindennapossá vált Kínában. Egy nagy online áruház grafikus munkatársa elmondta, hogy már az MI előtt is gyakori volt a “csináld ugyanolyanra, mint a konkurencia” hozzáállás, főleg multinacionális vállalatoknál. Az emberi tervezőnek még meg kellett értenie és visszafejtenie az egyedi stílusokat, míg az MI-generátorok véletlenszerű “mutációként” készítenek hasonlókat, gyakran hibákkal, amelyeket aztán a grafikusok manuálisan javítanak ki a végleges verzióvá.
A hirtelen népszerűvé vált MI-k, mint a Stabil Diffúzió (Stable Diffusion) vagy a Köztesutazás (Midjourney) miatt főleg azok az alkalmazottak kerültek előnybe, akik jól beszéltek angolul: ők próbálták ki először az MI “promptolás” technikáit és azok alkalmazhatóságát. Ezek a rendszerek népszerű művészek stílusát másolják, amit emberi tervezőnek akár hetekig tartott volna elsajátítani.
Egyediség kontra gyorsaság – újra kell gondolni a tervezők szerepét
A nagy reklámügynökségeknél továbbra is fontos az átgondolt arculattervezés, ami felismerhető és ikonikus vizuális elemeket eredményez. Ebben az MI még nem igazán partner: nincs két egyforma ügyfélprojekt, mert minden probléma más, és a gondolkodás önmagában is időigényesebb, mint a végső kivitelezés.
Minél összetettebb a feladat, annál kevésbé használható az MI: egy reklámkampány vizuális koncepciója messze nem csak képgenerálás, hanem gondolkodás, elemzés és stratégia is, amit az MI jelenleg nem tud helyettesíteni. A dizájnerek szerint MI-képalkotót használni olyan, mint lootboxot nyitni egy játékban: néha kapsz valami jót, de száz próbálkozásból csak egy sikerül, a többi selejt.
Kevesebb pénz, kevesebb idő – az MI és a megbecsülés hanyatlása
A piac átlagossága odáig vezet, hogy az ügyfelek ma már sokkal rövidebb határidőt és olcsóbb munkát várnak el, mondván: az MI úgyis mindent felgyorsít. Emiatt a minőség csökken, a kreatív folyamatok leértékelődnek. Sokan hajlamosak elhinni, hogy a grafikusok feladata egyszerű képkészítés – valójában azonban rengeteg gondolkodás és rejtett munka van mögötte.
Erbing, egy pekingi reklámügynökségi grafikus szerint az ügyfelek már szinte elvárják, hogy MI-vel készüljenek a tervek, ezért a költségvetési összeg feléről is alkudni próbálnak. Közben a valóságban az MI inkább modern játékszer, semmint megbízható eszköz – egyelőre. Az alkotók abban reménykednek, hogy idővel valódi hasznot hoz majd a munkájukhoz, nem csak a megrendelők szemében teszi értéktelenné a kreativitást.