
A mentális állapot kezelése
A kutatók öt traumatikus narratívát és öt mindfulness-gyakorlatot használtak véletlenszerű sorrendben, hogy elkerüljék az elfogultságot. A teszteket többször megismételték a következetes eredmények érdekében. Az eredmények egyértelműen mutatták, hogy a traumatikus narratívák jelentősen növelték a szorongási pontszámokat, míg a mindfulness-gyakorlatok csökkentették azokat, habár nem az alapszintre.
Ez a felfedezés fontos következményekkel járhat az MI-vel való emberi interakciókra, különösen, ha a beszélgetés a mentális egészségünkhöz kapcsolódik. A tanulmány szerzői szerint a promptok “állapotfüggő torzítást” okozhatnak az MI-ben, ami azt eredményezheti, hogy egy stresszes MI következetlen vagy elfogult tanácsokat ad, befolyásolva ezzel a megbízhatóságát.
Etikai kérdések
A mindfulness-gyakorlatok ígéretes lehetőséget kínálnak a prompt mérnökség területén, amely stabilizálhatja az MI válaszait, etikusabb és felelősségteljesebb interakciókat biztosítva, miközben csökkenti annak kockázatát, hogy a beszélgetés stresszt okozzon a sérülékeny állapotban lévő felhasználóknak.
Ugyanakkor a prompt mérnökség saját etikai aggályokat is felvet. Mennyire legyen transzparens egy MI azzal kapcsolatban, hogy érzelmi állapotának stabilizálása érdekében korábbi kondicionálásnak volt kitéve? Ha egy MI nyugodtnak hat a stresszes promptok ellenére, a felhasználók hamis bizalmat alakíthatnak ki az érzelmi támogatási képességeivel kapcsolatban.
A tanulmány végső soron arra hívja fel a figyelmet, hogy az MI-fejlesztőknek érzelmileg tudatos modelleket kell tervezniük, amelyek minimalizálják a káros elfogultságot, miközben fenntartják a kiszámíthatóságot és az etikai átláthatóságot az ember-MI interakciók során.