
MI a vásárlásban: segítség, de nem döntéshozó
A fogyasztók elismerik, hogy az MI képes javítani a vásárlási élményt – 38%-uk hasznosnak találja a személyre szabott termékajánlatokat, 31%-uk szerint pedig felgyorsítja a folyamatot. Azonban az adatbiztonsági aggályok jelentősen befolyásolják a hozzáállásukat: több mint felük aggódik az adatok helytelen kezelése miatt, míg 28%-uk teljes bizalmatlanságot tanúsít a vállalatok adatkezelési gyakorlatával szemben.
Félresiklott személyre szabás
Az adatvédelmi aggályokon túl kétségek merülnek fel az MI hatékonyságával kapcsolatban is. A fogyasztók 39%-a abbahagyta a vásárlást frusztráló interakciók, például pontatlan ajánlások és rossz tapasztalatok miatt. Emellett a vásárlók 40%-át frusztrálja az emberi támogatás hiánya az MI-vezérelt ügyfélszolgálatban, míg 21%-uk megbízhatatlannak tartja az MI-ajánlásokat. A válaszadók közel fele az automatizálás helyett inkább a jobb szolgáltatási minőséget részesítené előnyben.
“A fogyasztók nyitottak arra, hogy az MI javítsa a vásárlási élményüket, de nagy különbség van a személyre szabott ajánlatok elfogadása és a teljes vásárlási irányítás átadása között,” mondta Greg Zakowicz, az Omnisend vezető e-kereskedelmi szakértője. “A kereskedőknek át kell hidalniuk a bizalmi szakadékot az MI-technológia és a fogyasztói elvárások között azáltal, hogy átláthatóságot biztosítanak, és lehetővé teszik, hogy az ügyfelek megőrizzék az irányítás egy részét.”