
Érkezik a Folyékony Üveg
A Folyékony Üveg dizájn végre igazi újdonságot hoz az eddig unalmasnak tűnő iPhone-felületre. Az ikonok és widgetek áttetszőek lesznek, ugyanakkor alkalmazkodnak a világos és sötét módhoz. Új lebegő gombokat kapunk például a Telefon és a Térkép alkalmazásokban; ezek kevésbé zavaróak, de továbbra is könnyen használhatók. Bár ez a stílus megosztó, többen nosztalgiával emlegetik közülünk a jó öreg Windows Vista (majdnem 20 éve!) áttetsző dizájnját, az Apple most egységesen vezeti be ezt minden eszközén. Az iOS 26 második bétájában valamelyest visszavesznek az áttetszőségből, de a Folyékony Üveg sosem tűnik el teljesen.
Hasznos újdonságok a hétköznapokra
Az Apple idén nem a mesterséges intelligenciával villog, inkább a hétköznapokat teszi kényelmesebbé. A Telefon alkalmazásban végre egy képernyőn görgethetsz a névjegyek, a híváslista és a hangposta között. Az új Hold Assist funkció értesítést küld, ha ügyintéző kapcsolódik a vonalra, így kikerülheted a végtelen várakozást és a call center zenéjét.
Az Élő Fordítás (Live Translation) révén hívás vagy üzenet közben valós időben fordítja a rendszer a beszélgetést két nyelv között. Így már tényleg nem lesz akadály a nyelvi különbség; bár még néha akadozik vagy szünetel a fordítás, folyamatosan fejlődik.
Érkezik a csoportos szavazás funkció is: nem kell végiggörgetni a századik üzenetig egy közös baráti program szervezésekor, hanem egyszerűen indíthattok szavazást a csoportos cseten belül.
A rendszer már szűri az ismeretlen feladóktól érkező üzeneteket is: a kéretlen, spamelős üzenetek külön mappába kerülnek, így nem terhelik tovább az üzenetlistádat.
Intelligens képfelismerés és visszatérő kedvencek
A Visual Intelligence nevű újítás a Google képkereséséhez hasonlóan bármit felismer, amit a képernyőn látsz. Ha például Instagramon kinéztél egy cipőt, elég egy képernyőmentés: a rendszer segít megtalálni ugyanezt vagy hasonló darabokat más webáruházakban.
A Fotók alkalmazásban végre visszatérnek a régen hiányolt fülek: a Könyvtár és a Gyűjtemények újra külön helyen érhetők el, így nem kell áttekerni mindent keresés közben.
A FaceTime új „Kommunikációs biztonság” funkciója automatikusan megszakítja a hívást, ha meztelenséget érzékel – ez főként a gyermekek védelme miatt jelent fontos lépést, ráadásul minden adat a készüléken marad, nem kerül fel a felhőbe.
Kinek jár az iOS 26?
Az új rendszert a 2019 után gyártott iPhone-okra lehet majd telepíteni. A támogatott készülékek közé tartozik az iPhone SE (második generáció vagy újabb), valamint az összes iPhone 11, 12, 13, 14, 15 és az idén érkező iPhone 16 széria. Az iPhone XR, XS, XS Max már lemarad a listáról, de az idei új modellek (várhatóan iPhone 26 néven) természetesen alapból iOS 26-tal érkeznek.
Mikor próbálható ki?
A nyilvános iOS 26 béta hamarosan elérhető lesz az Apple Beta Szoftverprogramján keresztül. Ehhez mindössze pár kattintással regisztrálhatsz, a telefonszámod vagy e-mail címed megadásával, teljesen ingyen. Telepíteni szokás szerint a Beállítások > Általános > Szoftverfrissítés menüpontból lehet majd. Fontos: a fejlesztői béta használata mindig kockázattal jár, ezért ne a fő telefonodra telepítsd elsőként, ha fontos az adatbiztonság.
Mikor jön a végleges változat?
Az iOS 26 ősszel, alig egy héttel az új iPhone bemutatása után jelenik meg világszerte, ahogy ezt már megszokhattuk. Tavaly például szeptember 16-án startolt a frissítés. Az Apple nem titkolja: a következő nagy mesterségesintelligencia-frissítés csak 2026-ban várható, amelynek főszereplője egy teljesen felokosított Siri lehet, az OpenAI ChatGPT vagy az Anthropic Claude mintájára.
Az idei nagy szoftverforradalom tehát elsősorban praktikusabb, szebb és átgondoltabb iPhone-élményt ígér – és most kiderül, hogy a Folyékony Üveg valóban beválik-e a mindennapokban, vagy csak egy újabb nosztalgikus kísérlet marad.