Miért zabáljuk a Disney parkokat már 70 éve?

Miért zabáljuk a Disney parkokat már 70 éve?
Idén 70 éves lett a Disneyland, a világ leghíresebb vidámparkja. Anaheimben, Kaliforniában 1955-ben nyitotta meg Walt Disney álomparkját, amely már akkor is több volt egyszerű hullámvasutas mókánál: itt egy egész univerzumot teremtett, ahol a látogatók személyesen élhetik át kedvenc meséik és filmjeik világát. Disney zsenialitása abban rejlett, hogy legendás történeteit összefűzte a korszak legmodernebb technológiájával – az eredmény pedig minden korábbinál szórakoztatóbb lett az egész család számára.

Mesékből világbirodalom

A nyitáskor a Disneylandben több mint egy tucat attrakció várta a kíváncsi látogatókat: a Forgócsészék (Mad Tea Party), Mr. Toad őrült utazása (Mr. Toad’s Wild Ride) vagy a Peter Pan repülése (Peter Pan’s Flight) mind egyenesen az akkor már világhírű egész estés Disney-filmekből érkeztek. A recept sikeresnek bizonyult: nemcsak az egyedi hangulatnak köszönhetően, a park évtizedek alatt óriási profitmotorrá vált a cég életében. Máig a Disney élményrészlege (parkok, hotelek, hajóutak, fogyasztói termékek) termeli a legnagyobb hasznot a vállalaton belül: 2024-ben ennek üzemi eredménye több mint kétszerese volt a tartalomszolgáltató divízióénak – pedig éppen innen származnak maguk a karakterek, történetek.

Az ötvenes évektől folyamatosan bővültek a Disney parkok: ma világszerte 12 park, közel 60 hotel és számtalan hajóút teszi globálissá ezt a Mátrixot. Walt Disney már hetven éve felismerte, hogy amit a közönség az animációkban, tévésorozatokban vagy képregényekben megszeretett, azt élőben, valós környezetben szinte ellenállhatatlanul vonzóvá lehet tenni. Ezzel egyértelműen kiemelkedett bármelyik rivális közül.

Agyonvásárolt univerzumok

Az utóbbi évtizedben a parkok kínálatában egyre hangsúlyosabbá váltak a vállalat új szerzeményei. Bob Iger vezérigazgatósága alatt a cég felvásárolta a Pixar-t 2006-ban, a Marvelt 2009-ben, a Lucasfilmet 2012-ben, majd a 20th Century Foxot 2019-ben. Így olyan kasszasiker-franchise-ok, mint a Star Wars, az Indiana Jones, az Avatar és A hihetetlen család (The Incredibles) hivatalosan is a Disney-portfólió részévé váltak.

Ezek némelyike – mint a Star Tours vagy az Indiana Jones kalandja (Indiana Jones Adventure) – már a 80–90-es években is megjelent licenc alapján a Disney birodalmában. Azóta egész földrészeket tematikusan ural egy-egy sztori: például a kaliforniai Disney California Adventure parkban egy egész Egy bogár élete világát idéző rész (A Bug’s Land), vagy a floridai Animal Kingdomban Pandora – Az Avatár világa (Pandora – The World of Avatar).

Michael Eisner, a cég 1984–2005 közötti vezérigazgatója különös hangsúlyt fektetett a legismertebb franchise-ok integrálására. Ő tette lehetővé, hogy a Star Wars és az Indiana Jones végleg, jogilag is Disney-termékké (és parkattrakcióvá) váljon, majd a Lucasfilm felvásárlásával ebben az irányban is továbbterjeszkedtek.

2019-ben nyíltak az első teljes Star Wars-zónák Floridában és Kaliforniában is. 2027-re új Indiana Jones-terület is készül a dzsungel-hangulatú Tropical Americas részlegen.

Box office helyett belépőjegy

A Disney élményrészlege 2023-ban is rekordokat döntött: árbevétele elérte a 13 300 milliárd forintot (34,15 milliárd dollár) – ez 5%-kal több, mint az előző évben –, a működési eredmény pedig 3 623 milliárd forint (9,27 milliárd dollár) volt. A 2025-ös évre további 6–8%-os növekedést várnak, ráadásul ez még csak a beígért, vadonatúj látványosságok nélküli szám.

A parkok franchise-uralma megállíthatatlannak tűnik: készül Magic Kingdomba az első teljes gonosztevős terület (Villains Land), a Hollywood Studiosba Szörny Rt. (Monsters Inc.) zóna, Encanto (Encanto) élmény az Animal Kingdomba, plusz két új attrakció az Avengers Campus területén. Emellett Avatár: Tűz és Hamvak (Avatar: Fire and Ash) ihletésű parkbővítés is a láthatáron. Mindeközben a régi kedvencek lassan eltűnnek: az Egy bogár élete (A Bug’s Land) a Marveles Avengers Campus miatt szűnt meg, a DinoLand helyén lesz a Tropical Americas, a Magic Kingdomban a Rivers of America, a Tom Sawyer-sziget és a Liberty Square hajóútját áldozták fel egy újabb Verdák-univerzumért (Piston Peak, Cars). A legutóbbi változás a legendás Splash Mountain átépítése volt: mostantól A hercegnő és a béka (The Princess and the Frog) világában csobbanhatunk.


New York-i sznob vagy alpesi nagymama?

Nem mindenki örül, ha kedvenc nosztalgikus játékait átrendezik vagy eltüntetik. De a Disneynél egyértelmű az elv: a nagy és közismert történeteken keresztül tudják növelni a közönségbázist – akár új kontinenseket, sőt új generációkat is elérve. A titok a kapcsolódásban rejlik: bárki átélheti a Disney-sztorik érzelmi forgatagát, legyen szó rajzfilmekről, Marvel-robbanásról vagy Star Wars galaxisjáról. És úgy tűnik, ezt egyszerűen sosem lehet megunni – sem a családoknak, sem a bankároknak.

2025, adminboss, www.cnbc.com alapján



Legfrissebb posztok