Az Intel már nem számít igazán

Az Intel már nem számít igazán
Néhány éve még az Intel neve egyet jelentett a félvezetőpiac vezetőjével. Ma azonban a vállalat vezérigazgatója, Lip-Bu Tan sem kertel: az Intel már nincs a tíz legnagyobb félvezetőcég között sem. Egy kiszivárgott felvételen Tan világossá tette a dolgozók számára: az Intel aranykora rég elmúlt, és senkit nem áltatnak többé illúziókkal.

Az Nvidia és az AMD lekörözte az Intelt

Miközben az Intel piaci értéke 18 hónap alatt a felére, 21 000 milliárd forintról alig 10 000 milliárd forintra zuhant, az Nvidia történelmi csúcsokat döntött, sőt, idén elérte a 4 000 milliárd dolláros (1 560 000 milliárd forintos) értéket is. Az AMD szintén óriásit nőtt. A robbanásszerű mesterséges intelligencia-kereslet teljesen átformálta a piacot, de az Intel nem tudott felkapaszkodni erre a hullámra: adatközpontos MI-gyorsítóik messze elmaradtak az Nvidia Blackwell GPU-i mögött. A Gaudi3 utódját, a Falcon Shores mesterségesintelligencia-chipsorozatot idén meg is szüntették, hogy egy új szerveres projektbe (Jaguar Shores) fektessenek.

Későn ébredtek a mesterséges intelligencia-vonatra

Tan szerint már túl késő beszállni az Nvidia-féle mesterséges intelligencia-versenybe: az Nvidia túl erős lett. Az Intel azonban nem mondott le az MI-piacról, inkább a mesterséges intelligenciával rendelkező PC-k piacán akar nagyot szakítani, ahol a saját chipjeik versenyképesek lehetnek. A vezérigazgató szerint például a mesterségesintelligencia-algoritmusok egyre több feladatot automatizálhatnak, amelyeket korábban emberek végeztek.

Masszív leépítés, új stratégia

Március óta Tan radikális karcsúsításba kezdett: üzletágakat zárt be, kiszervezte a marketinget, és több tízezer embert elbocsátott, hogy agilisabb, startup-szerű céget alakítson ki. Míg az Nvidia és az AMD nagyjából 30 000-35 000 főt foglalkoztat, az Intel dolgozói létszáma még az év végén is 108 900 volt. A cél, hogy a kisebb Intel versenyképesebb legyen.

Ez azonban nem lesz egyszerű, mivel az Intel az egyetlen olyan cég, amely saját maga gyártja a processzorait, míg a versenytársak bérgyártókat (pl. TSMC) használnak. A vállalat régóta szeretne a világ második legnagyobb bérgyártója lenni, de a saját, 2 nanométeres, 18A néven futó gyártástechnológia alig vonz külső ügyfeleket. Idén a Foundry divízió több mint 4 900 milliárd forintos veszteséget termelt.


Fókuszban a saját processzorok, megtartják a gyártást

A pletykákkal ellentétben Tan nem zárta be a chipgyártást: már idén megindulhat a Panther Lake processzorok sorozatgyártása az új, 18A csíkszélességgel. Lip-Bu Tan szerint először saját termékeikkel kell bizonyítaniuk a technológia érettségét, és csak azután remélhetnek külső megbízásokat.

2025, adminboss, go.theregister.com alapján

  • Szerinted helyes, ha egy cég tömegesen elbocsát embereket ilyen helyzetben?
  • Te mit csinálnál, ha a vállalatod hirtelen elveszítené a vezető pozícióját?
  • Szerinted fair, hogy néhány cég ennyire uralja ezt a piacot?




Legfrissebb posztok