
Különböző erdőállományok vizsgálata
A kutatók a több mint 4000 hektáros, 1909-ben alapított kutatási kampusz különböző erdőállományait vizsgálták, beleértve az 1800-as években létrejött referenciaerdőket, az 1900-as évek elején kivágott, majd azóta háborítatlanul hagyott területeket, valamint a későbbi fakitermelés vagy égetés által érintett állományokat.
Luke Nave, a Michigan Technological University erdészeti és környezettudományi karának kutatója vezette azt a csapatot, amely összesítette az évtizedek alatt gyűjtött adatokat. “Nem az idő határozza meg a szénkörforgást,” magyarázta Nave. “Az idő inkább csak a játéktér, ahol a játékszabályokat olyan tényezők alakítják, mint a lombkorona szerkezete, a fa- és mikrobiális közösségek összetétele és a talaj nitrogénhozzáférhetősége.”
Összetett adatgyűjtés
A vizsgálat a Michigani Egyetem Biológiai Állomásán évtizedek alatt összegyűjtött adatokon alapult, beleértve a 45 méteres AmeriFlux tornyot is, amely egy kontinenseken átívelő mérőhálózat része. Az állomás két tornyot üzemeltet a Douglas-tó közelében, melyek hosszú távú adatokat szolgáltatnak az erdei széndinamikáról.
A kutatás az erdőkre vonatkozó adatok széles körét ölelte fel, a talajlégzéstől és gombaközösségektől kezdve a gyökértermelésen és levélhulláson át egészen a szénkészletekig és a talajenzim-aktivitásokig.
Tanulságok az erdőgazdálkodás számára
A kutatók hangsúlyozták, hogy az erdők kezelése sokkal többet jelent, mint csupán az életkoruk figyelembevételét. Közvetlenül és közvetve az erdőgazdálkodás a szerkezet (föld felett és alatt), az összetétel (növények és mikrobák), valamint az ökoszisztéma-elemek közötti kapcsolatok tudatos befolyásolását jelenti.
“A klímaváltozás, az erdők egészségi állapota és a fafajok összetételének jelenlegi változási üteme miatt a gazdálkodásnak egyre több kihívással kell szembenéznie. Ami egy-két évtizeddel ezelőtt igaz volt, ma már nem feltétlenül érvényes” – figyelmeztetett Nave. A teljes ökoszisztéma-szemléletű megközelítés segíthet a változások megértésében és erdeink fenntartható kezelésében.