Déli Delta Aquaridák: a visszafogott sztár
A show főszereplője a Déli Delta Aquaridák, amely akár 20 meteort is produkál óránként a maximum időszakában. Ez a meteorraj július 18. és augusztus 12. között aktív, leghangsúlyosabb hetét július 24. és 31. között élik át azok, akik figyelik az eget. Ezek a meteorok hosszú, derengő csíkokkal nyújtják a látványt. Főként a déli féltekéről gyönyörködhetünk bennük, hiszen a hullócsillagok kiindulópontja, a Vízöntő (Aquarius) csillagkép innen látható a legjobban. A meteorzápor hajnalban a leglátványosabb, amikor a Vízöntő magasan áll. A Déli Delta Aquaridák egy 6 km átmérőjű üstököshöz, a 96P/Machholz-hoz köthetők, amely 5,3 év alatt kerüli meg a Napot.
Alfa Capricornidák: színes, lassú fényjáték
A másik meteorraj, az Alfa Capricornidák, ugyan csak plusz 5-10 hullócsillagot ad óránként, de ezek különösen fényesek, lassúak és színesek lehetnek. Az esemény forrása a 3,2 km-es 169P/NEAT üstökös, amely 4,2 éves pályán kering a Nap körül. Az Alfa Capricornidák radiánspontja a Bak (Capricornus) csillagképben található, így a két meteorraj könnyen összemosódik.
Mikor és hol érdemes figyelni?
A legjobb esélye a déli félteke lakóinak van, de bárhol is töltöd az éjszakát az északi féltekén, érdemes dél felé nézni, különösen a hajnali órákban, július 30-án – ekkor kínálja a természet a legnagyobb eséllyel az égi tűzijátékot.