
Földtől biztonságos távolságban
A 3I/ATLAS-t a NASA által támogatott Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System (ATLAS) egyik chilei távcsöve, az El Sauce Obszervatórium fedezte fel július 1-jén. A kutatók úgy gondolják, hogy a 3I/ATLAS egy üstökös: fagyott anyagból áll, amelyből a napsugárzás hatására gázból és porból álló csóva válik le. Elhalad ugyan mellettünk, de a bolygónkra teljesen veszélytelen: minimum 1,6 csillagászati egységre, vagyis nagyjából 240 millió kilométer távolságra marad tőlünk.
Élő közvetítés és új kutatási irányok
A Virtual Telescope Project jóvoltából ma este 6 órától (magyar idő szerint éjfélkor) olasz távcsövek képén keresztül lehet megfigyelni ezt a különleges égi vándort. Akik kihagyják a streamet, később is próbálkozhatnak: az amatőr csillagászok is elcsíphetik majd saját teleszkópjukkal, ahogy az objektum egyre közelebb ér a Naphoz, és fényesedik.
Mit árul el az univerzumról?
A csillagközi objektumok tanulmányozása nemcsak a saját Naprendszerünkről árul el többet, hanem arról is, milyenek lehetnek az idegen bolygórendszerek. Ezek az égi kövek egy másik csillag körül születtek. Segítségükkel alapvető kérdésekre kereshetünk választ, például arra, hogy különleges-e a Föld, vagy mennyire vagyunk egyedül az univerzumban.
Az ilyen ritka látogatók a bolygókeletkezés titkainak kulcsai, és az amatőröktől a világszínvonalú kutatóintézetekig mindenkit izgalomba hoznak.