Az emberiség lenyűgöző múltja: élethű ősi rokonaink

Az emberiség lenyűgöző múltja: élethű ősi rokonaink
Lélegzetelállító, hiperrealisztikus 3D modellekkel hozza közelebb az emberi evolúciót a hamarosan érkező Ember (Human) című ötrészes dokumentumfilm-sorozat. A sorozat négy ősi emberfajtát mutat be úgy, ahogyan azt eddig még soha nem láthattuk, köztük a hobbitként ismert Homo floresiensist is, amelynek felnőtt példányai mindössze egy méter magasak voltak – akkora méretűre nőttek, mint ma egy négyéves gyerek.

Hiteles ősmodellek

Az Ember készítői, a BBC Studios Science Unit és az amerikai NOVA tudományos műsor együttműködésében, a legújabb tudományos adatok alapján alkották meg a modelleket. Először színészek százairól készítettek fényképeket – akiknek testfelépítése hasonlított a kihalt emberekéhez –, majd ezeket digitálisan 3D modellekké alakították. A paleontológiai leletek alapján pontosították a testek anatómiáját, végül genetikai vizsgálatok segítségével meghatározták a bőr- és szemszínt is. A neandervölgyi modell például világos bőrt kapott, mivel a DNS-ük erre utal – ez elősegíthette a D-vitamin termelést a napfényben szegény, északi régiókban.

Ősemberfajok testközelből

A sorozatban három rég kihalt faj, a Homo erectus, a neandervölgyi (Neander-völgyi) és a Homo floresiensis mellett az eddig ismert legkorábbi Homo sapiens maradványok alapján is készült rekonstrukció. Az epizódokban végigkövethető, hogyan jártuk be a világot, milyen rendkívüli élővilággal találkoztunk vagy vadásztunk, illetve miként alkalmazkodtunk a különböző éghajlatokhoz.

A főszereplő rokonaink

A 68 kg-ot is elérő Homo erectus legalább 1,89 millió éve jelent meg Afrikában, később pedig Ázsiában és talán Európában is feltűnt. Ő volt az első teljesen két lábon járó emberfaj, és szerszámokat használt. A hobbitként emlegetett Homo floresiensis csupán 50 ezer éve élt az indonéz Flores-szigeten, apró termetű, ügyes eszközkészítő volt. A neandervölgyi 400 ezer éve jelent meg, zömökebb, robusztus testalkattal alkalmazkodott a hideghez. Több ezer éven át egy időben élt a Homo sapiensszel.

A legkorábbi Homo sapiens modellt a marokkói Jebel Irhoud lelőhelyen talált, 315 ezer éves maradványok alapján készítették, amelyek a modern és ősi jegyek egyedülálló keverékét mutatják.


Televíziós premier

Az Ember július 14-én debütál az Egyesült Királyságban a BBC Two csatornán, és online a BBC iPlayeren lesz elérhető a helyi nézők számára. Az USA-ban szeptember 17-én mutatják be a PBS csatornán és több online felületen (pbs.org/nova, YouTube, PBS app).

2025, adminboss, www.livescience.com alapján

  • Te mit gondolsz arról, hogy mennyire erkölcsös modellezni kihalt emberfajokat?
  • Szerinted minden tudományos adatot szabad felhasználni ilyen látványos ábrázolásokhoz?
  • Te mit tennél, ha egy ilyen sorozat készítője lennél és kétségeid lennének a hitelességgel kapcsolatban?




Legfrissebb posztok