
Vesztett milliárdok egy pánikszerű döntés miatt
Mindazonáltal 2022 közepére a kedvező piaci környezet eltűnt: az infláció és a kamatemelések általános kockázatkerülő hangulatot hoztak. A Tesla úgy döntött, eladja bitcoin-készletének háromnegyedét; ekkor a bitcoin jóval olcsóbb volt, mint most, és maga a cég jelentős, mintegy kétharmados piaci értékvesztést szenvedett el. Az eladásból származó, akkor 936 millió dollárnyi (kb. 266 milliárd forintnyi) bevétel ma már több mint 3,5 milliárd dollárt (kb. 996 milliárd forintot) érne. Érdemes megjegyezni, hogy ha a teljes bitcoin-portfóliót megtartották volna, jelenlegi, mintegy 5 milliárd dolláros (1,42 billió forintos) értéken szerepelne a könyvekben – ezzel szemben csupán 1,24 milliárd dollár (kb. 353 milliárd forint) maradt, így az elmaradt nyereség több milliárd dollárra rúg.
A cég helyzete és stratégiája
A digitális eszközök ugyan a második negyedévben 284 millió dollárral növelték a Tesla nyereségét, de ez eltörpül azon bevételek mellett, amelyek a megtartott bitcoinból származhattak volna. A nyomás továbbra is erős: két egymást követő negyedévben csökkent az autóeladásból származó bevétel, a részvényárfolyam pedig idén már 25%-kal esett vissza, miközben az Optimus humanoid robot és a robotaxi-projektek költségei az egekbe szöknek. Tipikus példa, amikor a vámok vagy az amerikai elektromos autótámogatások kivezetése veszélyezteti a fő üzletágat.
Kriptovaluták, stratégiaváltás és jövőkép
Az MI és a robotfejlesztések kerültek a fókuszba, Musk az utóbbi időben látványosan elfordult a kriptótól – már három éve nem igazán posztolt bitcoinnal kapcsolatban az X-en (korábbi Twitteren). Mindeközben a bitcoin azóta szárnyal: értéke 2022 közepe óta a hatszorosára nőtt, és az USA-ban is egyre kedvezőbb a szabályozási környezet. Összefoglalva elmondható, hogy a Tesla elhamarkodott bitcoin-eladása a vállalat egyik legnagyobb melléfogása volt, amin milliárdok úsztak el – miközben a cég jövője továbbra is kihívásokkal terhelt.