
Alkalmazáscsapda: adatbörtönbe zárt helyek
A két térképszolgáltató mára fej fej mellett halad: az Apple Térképek az elmúlt években rengeteget fejlődött, kezdi utolérni a Google Térképet, amely még ma is jobb például a helyadatok, forgalmi adatok, valamint felhasználói fotók és értékelések terén. Az Apple Térképek viszont letisztultabb, átláthatóbb dizájnt kínál. Sokan éppen ezért váltogatják a két alkalmazást attól függően, éppen melyik előnyeit szeretnék kihasználni – és pont ezért lenne szükség egy egyszerű átvitelre a mentett helyek között. Az e-maileknél, a névjegyzékben vagy épp a böngészőknél magától értetődő az adatok exportálása; böngészőkben például egyszerűen át lehet másolni a könyvjelzőket a Safariból a Chrome-ba. Térképek esetén viszont továbbra sincs ilyen lehetőség, pedig csak címeket mentünk el, amelyeket bármelyik platform könnyedén be tudna olvasni, hiszen erre lettek tervezve. Ez az elzártság teljesen érthetetlen – és bosszantóan mesterséges.
Kényszermegoldás: csak manuálisan vihetők át az adatok
Aki mégis szeretné a Google Térképből az Apple Térképekbe – vagy fordítva – átvinni elmentett helyeit, felkészülhet: hosszadalmas, szöszmötölős kézi átmásolás vár rá. A Google legalább valamennyit segít, az Apple szinte semmit.
Ha a Google Térképből vinnéd át az Apple Térképekbe a helyeket: először keresd fel a Google Takeoutot (ez a cég saját adatletöltő szolgáltatása), válaszd ki a „Maps (your places)” opciót, hozz létre exportot, majd töltsd le a ZIP-fájlt. Ebben keresd meg a „Saved Places.json” fájlt, ami tartalmazza az összes mentett hely koordinátáját, címét, nevét és országkódját. Ezeket ezután egyesével kell átmásolnod az Apple Térképekbe: keresd ki a hely nevét vagy címét, majd mentsd el az alkalmazásban a „+” jellel. Ha sok helyed van, készülj rá, hogy órákig vagy akár napokig is eltarthat a folyamat.
Az Apple Térképekből Google Térképbe átmásolni még nehezebb. Nincs lehetőség exportálni az összes elmentett hely adatát. Marad az egészen manuális módszer: nyisd meg a Térképeket, koppints a profilképedre, majd a Könyvtár/Helyek menüben egyesével válaszd ki a mentett helyeket, másold ki a címüket, majd keresd meg őket a Google Térképen, és ott is el kell őket külön menteni. Ez a procedúra tényleg a türelmesek sportja.
Egy gyakorlati tipp: ezután, ha bármelyik appban új helyet mentesz el, rögtön jegyezd meg a másikban is, mert a későbbi export idegőrlő.
A két óriás csak a vállát vonja
Hiába fordulsz a cégekhez magyarázatért, számíthatsz rá, hogy csak mellébeszélnek. Az Apple csak annyit erősített meg, hogy nincs hivatalos exportálási lehetőség, de azt azért mindenkinek lehetővé teszik, hogy egyesével megossza kedvenc helyeit másokkal. A Google legalább a Takeout funkció használatát ajánlja, és azt javasolja, hogy az importált helyeket egy külön Saját Térképek (My Maps) rétegre lehet áthelyezni – de ezek a mentések nem jelennek meg az alapértelmezett Google Térkép felületén, amikor csak simán elindítod az appot.
2025-ben elég szürreális, hogy a két legnépszerűbb térképszolgáltató még most sem biztosítja az egyszerű adatátvitelt. Ha már a böngészők között néhány kattintással át lehet másolni a kedvenceket, igazán ideje lenne, hogy ezt a helyadatainkkal is megtehessük. Amíg ez nem történik meg, marad a pepecselés vagy a szent türelem. Legalább a kitartó kalandorok előtt nyitva áll a kézi másolás útja, ha tényleg ragaszkodnak helyeikhez a másik appban is.