
A hit vonzása az elme mélyén
A Knobe-hatáson alapuló egyszerű feladattal vizsgálták, hogyan következtetnek az emberek a szándékosságra olyan helyzetekben, amikor valaki tudatosan okozta mások vallásossá vagy ateistává válását. A Knobe-hatás egy jól megalapozott pszichológiai jelenség, amely szerint az emberek nagyobb valószínűséggel tulajdonítanak szándékosságot a káros (a segítővel szemben) következményekkel járó cselekedeteknek.
Minden országban a résztvevők nagyobb valószínűséggel ítélték szándékosnak az ateizmus felé való elmozdulást okozó cselekedetet, ami arra utal, hogy az emberek intuitív módon a hitet részesítik előnyben. Érdekes módon még az önmagukat ateistának vallók is ezt a mintázatot mutatták.
A hit jóságába vetett bizalom
Még azokban a társadalmakban is, ahol a vallásosság gyorsan hanyatlik, a hit jóságának gondolata intuitív szinten továbbra is fennmarad. A hit sok helyen csökkenőben lehet, de a hit jóságába vetett bizalom tovább él.
Ez a kutatás arra utal, hogy a vallás hatásának öröksége olyan módokon marad fenn, amelyeket nem is várnánk. Még erősen világi környezetekben is az emberek – beleértve a nem hívőket is – láthatóan előnyben részesítik a hitet az ateizmussal szemben.