Az árverésre kerülő Buddha-ékszerek felkavarják a világot

Az árverésre kerülő Buddha-ékszerek felkavarják a világot
Egy ragyogó ékszergyűjtemény, amelyet Buddha földi maradványaihoz kötnek, hamarosan kalapács alá kerül a hongkongi Sotheby’s aukcióján. A kollekció több mint egy évszázadon át rejtve maradt egy brit magángyűjteményben, miután 1898-ban előkerült egy poros dombból Észak-Indiában. Most, hogy az ékszerek új tulajdonoshoz kerülhetnek, nemcsak a gyűjtők érdeklődését keltik fel, hanem komoly etikai aggályokat is felvetnek.

Buddha-ereklyék felfedezése és jelentősége

A gyűjteményben csaknem 1800 gyöngy, rubin, topáz, zafír és aranylemez található, amelyeket egy téglából épült kamrában fedeztek fel Buddha szülőhelyéhez közel, a mai Uttar Pradesh területén. Ezeket az ékszereket csonttöredékekkel együtt találták meg, amelyeket egy felirat szerint magához Buddhához kötnek. Felfedezésük hatalmas hullámokat vert a régészeti világban, hiszen sokak szerint ezek az egyik legjelentősebb archeológiai leletnek számítanak.

Az ékszerek 1898-ban kerültek elő, amikor William Claxton Pepp angol birtokigazgató feltárta a piprahwai sztúpát, nem messze Lumbinitől – ahol Buddha is születhetett. A megtalált ereklyék csaknem 2000 éve készülhettek, teljes épségben maradva. A történészek egyetértenek abban, hogy ezek örökségként Buddha törzsének, vagyis a Sakya-klán leszármazottainak, valamint minden buddhista számára kiemelkedő jelentőségűek.

A csontereklyéket azóta több buddhista országnak is átadták; például Thaiföld, Srí Lanka és Mianmar is őriz belőlük. Ezeket ma is nagy tisztelettel őrzik, és állandó zarándokhelyek.

Az aukció körüli etikai viták

Felmerül a kérdés: lehet-e egy ilyen jelentőségű vallási és kulturális kincs egyáltalán piaci árucikké? Naman Ahuja budapesti művészettörténész szerint abszurd, hogy egy elvileg letétként kezelt kincset eladjanak, főleg mivel csak őrzőként hivatkoznak a tulajdonosokra. Ki hatalmazhatja fel őket, hogy értékesítsék ezeket az ereklyéket?

Chris Pepp, a felfedező ükunokája elmondta: családja egy ideig fontolgatta, hogy adományozzák az ékszereket, de minden lehetőség akadályba ütközött. Szerintük az árverés a legátláthatóbb módja a tulajdonjog átadásának. A Sotheby’s szakértői hangsúlyozták: minden szükséges vizsgálatot elvégeztek a tárgyak hitelességét, eredetét és jogi helyzetét illetően.

Ugyanakkor a délkelet-ázsiai művészet két szakértője, Ashley Thompson és Conan Cheong szerint alapvető etikai kérdés: vajon szabad-e emberi maradványokat áruba bocsátani, és egyáltalán ki jogosult eldönteni, mi minősül emberi maradványnak? Sok buddhista gyakorlat szerint az eladásra kínált drágakövek is elválaszthatatlan részét képezik a csontoknak és a hamunak.

Vallási vezetők tiltakozása és történelmi háttér

Számos buddhista közösség vezetője is felemelte szavát az eladás ellen, felidézve Buddha tanítását, miszerint más tulajdonát nem szabad engedély nélkül elvenni. A történeti feljegyzések szerint a Sakyamuni-klán őrizte ezeket a relikviákat azzal a céllal, hogy Buddha követői számára örök mementót állítsanak, amelyeket ilyen értékes díszítőelemekkel, ékszerekkel együtt kellene ápolni.

Chris Pepp szerint családjában hosszú éveken át vándoroltak ezek a drágakövek. Saját kutatásaiban számos 1898-as újságcikket talált az ereklyék megtalálásáról, amelyek már akkor bejárták a világot.

Azzal szembesült, hogy ősei – bár brit gyarmati környezetben éltek –, nem csupán kincsvadászok voltak, hanem a tudásra törekedtek, és közülük többen szerették, tisztelték Indiát, sőt, felléptek a helyi nők jogaival szembeni igazságtalanságok ellen. Willie Pepp, az első felfedező, a helyi parasztokon is segíteni próbált, amikor az 1897-es éhínség idején elindította az ásatást. Az ékszereket és egyéb ereklyéket átadta az indiai gyarmati kormánynak: a csontereklyéket Szám királyának (Ráma V.) küldte, az urnát, kőládákat és egyéb leletek nagy részét pedig a kalkuttai Indian Museum tárlatára juttatta. A család csak a felfedezés körülbelül egyötödét, főképp “duplikátumokat” tarthatott meg – jogszerűen.

Az elmúlt hat évben ezek a drágakövek olyan rangos kiállításokon szerepeltek, mint például 2023-ban a New York-i Metben.


Szakértői állásfoglalások és a visszaadás kérdése

Több tudós szerint a Buddha-ereklyéket sosem volna szabad piaci árucikként kezelni, mert az aukció a gyarmatosítás pusztítását folytatja, amikor ezek a kincsek “ékszerként” kerültek a gyűjteményekbe, és mesterségesen elválasztották őket a hamutól és csontoktól.

Chris Pepp szerint ugyanakkor azokban a kolostorokban, ahol járt, maguk a buddhisták sem tekintik ezeket a köveket földi maradványnak; ezt legfeljebb néhány nyugati tudós gondolja így, de a legtöbb buddhista nem. A család ugyanis alaposan megvizsgálta a lehetőségeket, de minden más alternatíva bonyolult jogi problémákat vetett fel.

Felmerül a kérdés, mi lesz a sorsa ezeknek a vallási és kulturális kincseknek, ha elárverezik őket. Várja-e őket is a brit kezekbe került Koh-i-Noor gyémánt (Koh-i-Noor diamond) (amelyet Indiában sokan lopottnak tartanak) sorsa? Talán itt az ideje, hogy az indiai állam is különös figyelmet fordítson az ilyen kivételes és szent leletekre – vélik egyes szakértők.

2025, adminboss, www.bbc.com alapján



Legfrissebb posztok