Az agyad tényleg képes kifogyni a memóriából?

Az agyad tényleg képes kifogyni a memóriából?
Ahogy a telefonod tárhelye betelhet, vagy a számítógéped merevlemeze is megtelhet egyszer, gyakran felmerül a kérdés: vajon az emberi agyban is elfogyhat a memória? Egy vizsga előtt vagy kialvatlanul dolgozva néha úgy érezhetjük, hogy az agy kapacitása véges – de a neurológia egészen más választ ad.

Memóriánk titka: kombinációk és átfedések

Az emberi memória nem fix tárolóhelyekből áll, mint egy digitális eszköz merevlemeze. Agyunkban az emlékek elosztva, több neuronban – úgynevezett engramokban – raktározódnak el. Ezek az agysejtek az agy különböző részeiben helyezkednek el, és egy-egy neuron egyszerre több különböző emlékhez is tartozhat. Így egy adott pillanatban kombináltan aktiválódnak a vizuális, ízlelési, hallási és érzelmi központok is: például egy 12. születésnap emléke nem egyetlen helyen tárolódik, hanem a lufik színe, a torta íze, a barátok éneke és az izgalom érzése mind-mind más-más agyterületet hoznak működésbe. Amikor visszaemlékezünk, az agy pontosan ezt a mintázatot „játssza újra”.

Szinte végtelen memória – buktatók nélkül?

Az engramok elosztott rendszere miatt elméletileg az agyunk memóriakapacitása óriási, hiszen minden egyes idegsejt rengeteg emlékben játszik egyszerre szerepet. A kombinációk száma exponenciálisan nő. Ha például néhány neuron sérül is, az emlékek gyakran akkor is visszahívhatók, mert nem csak egy helyen vannak tárolva.

Miért felejtünk mégis?

Ha ilyen nagy a férőhely, miért felejtjük el mégis, hová tettük le reggel a kávét? Az agy valódi korlátja nem a tárolókapacitásban rejlik, hanem abban, hogy mit és hogyan rögzít hosszú távra. A mindennapok során beáramló információk csak töredéke kerül be a tartós memóriába – nagyjából tizede annak, amit átélünk. Az információk egyfajta „válogatáson” átesve, fokozatosan szilárdulnak meg emlékké, ezt hívják konszolidációnak. A rendszer legfontosabb célja, hogy a túléléshez szükséges emlékeket őrizze meg, ami alkalmazkodást, tanulást és előrejelzést segít.


Szelektálás és az „elég jó” emlékezés

A kutatások szerint a memória rendszere főleg azt választja ki, ami hasznos és adaptív. A hasonló eseményeket gyakran általános mintaként, sémaként rögzítjük, így a részletek elhalványulnak, hogy helyet adjanak az összefoglaló tudásnak. Például a mindennapos iskolába menetet nem őrizzük meg konkrétan, csak ha valami extrém, szokatlan dolog történik – például elárasztja az utcát az árvíz.

Az agy sosem fogy ki a memóriából

A felejtés tehát nem kapacitásprobléma. Memóriánkat folyamatosan formáljuk, alakítjuk a mindennapi igényekhez. Ha néha elfelejtesz valamit, nem arról van szó, hogy betelt a fejed – egyszerűen annyi információ áramlik be nap mint nap, hogy csak a valóban fontos emlékek maradnak meg hosszú távon.

2025, adminboss, www.livescience.com alapján

  • Te szerinted helyes, hogy az agy csak a fontos dolgokat őrzi meg?
  • Ha rajtad múlna, milyen emlékeket válogatnál ki hosszú távra?
  • Szerinted etikus lenne, ha technológiával erősítenénk vagy módosítanánk az emberi memóriát?




Legfrissebb posztok