
1. Ismerd meg pénzügyeid minden részletét
Ha tisztában vagy azzal, mennyit keresel évente, máris előrébb jársz, mint sok más ember. “Ismerned kell a számaidat” – mondta nemrég Sethi. “Meglepő, de a párok 50%-a, akikkel beszélek, nem ismeri a háztartása összjövedelmét. Az adóssággal küzdők 90%-a pedig nem tudja pontosan, mennyi adósságot halmozott fel.”
Könnyű a “3 dolláros kérdésekkel” foglalkozni, például hogy mennyi a tojás vagy a benzin ára. De ezek a tételek valószínűleg nem döntenek az anyagi szabadság és a nyugdíjas korig tartó állandó munka között. Ehelyett a következő hét kulcskérdésre összpontosíts: mennyit keresek, mennyi adósságom van, bevételem hány százalékát fordítom fix költségekre, mennyit takarítok meg, mire szeretnék többet vagy kevesebbet költeni, és mik azok az “ésszerű luxus” kiadások, amik számomra fontosak.
2. Legyen rendszered a pénzügyi döntésekhez
Ne csak az akaraterődre támaszkodj, ha okos pénzügyi döntésekre van szükséged. “Az akaraterő remek dolog… egészen addig, amíg a gyereked hisztizni nem kezd, el nem kapod az influenzát, vagy össze nem tör egy rossz napod” – írta Sethi. Ehelyett próbálj olyan rendszereket kialakítani, amelyek automatizálják a megtakarításaidat, befektetéseidet és számlafizetéseidet.
Például használhatod a 401(k) bérlevonásokat (amerikai nyugdíjmegtakarítási forma), vagy beállíthatsz automatikus banki átutalásokat a megtakarítási vagy befektetési számláidra. Ezenkívül bevezethetsz saját pénzügyi szabályokat is, például elhatározhatod, hogy minden fizetésemelésed egy bizonyos százalékát befekteted, a maradékot pedig a kikapcsolódásra fordítod.
3. Legyen terved még azelőtt, hogy szükség lenne rá
Az élet tele van váratlan fordulatokkal. Ami gyakran megkülönbözteti a gazdag embereket, az az, hogy előre készítenek terveket. Ez nemcsak pénzügyi tervet jelent, hanem azt is, hogy tisztában vannak azzal, hogyan szeretnének élni.
“A legtöbb embernek fogalma sincs arról, mennyit kellene megtakarítania vagy befektetnie” – írta Sethi. “Egyszerűen találomra választanak valami számot, majd a következő 45 évben szoronganak miatta.” Határozd meg pontosan, mit szeretnél elérni a pénzeddel – legyen szó például arról, hogy 60 éves korodra nyugdíjba vonulsz, vagy hogy elindítasz egy saját vállalkozást.
4. Élj a 80/20 elv szerint
“[A gazdag emberek] a 80/20 elvet követik: eredményeik 80%-a az erőfeszítéseik 20%-ából származik” – írta Sethi. Üzleti környezetben ez azt jelentheti, hogy a profit 80%-a az ügyfelek 20%-ának köszönhető. Személyes szinten viszont azt, hogy ne a “3 dolláros kérdésekre” koncentrálj, például hogy otthon főzz-e kávét vagy a kávézóban vedd meg, hanem a “30 000 dolláros kérdésekkel” foglalkozz, például hogy tudsz-e fizetésemelést kialkudni vagy jelentősen csökkenteni a lakhatási költségeidet.
5. Összpontosíts az értékre, ne csak a költségekre
Természetesen spórolhatsz, ha mindenből a legolcsóbbat választod. De az a néhány megtakarított forint nem biztos, hogy megéri, ha cserébe rosszabb minőségű terméket vagy élményt kapsz. “A pénzügyekben sikeres gazdag emberek nem csupán a költségekkel foglalkoznak – az értékre koncentrálnak” – írta Sethi.
Példának hozza fel személyi edző fizetését, szemben az ingyenes YouTube-videókkal, amelyeket otthon kipróbálnánk. “Azzal, hogy fizettem egy szakértőnek, megkíméltem magam rengeteg frusztrációtól – és nyertem valami sokkal értékesebbet: IDŐT.”
A pénz célja nem az, hogy halmozd, hanem hogy megoldj vele problémákat és élvezd az életedet.