Adminisztrációs hiba amerikai módra: Egy marylandi apát egy salvadori börtönbe küldtek

Adminisztrációs hiba amerikai módra: Egy marylandi apát egy salvadori börtönbe küldtek
A Trump-kormányzat egy adminisztratív hibának köszönhetően tévedésből küldött egy salvadori bevándorlót egy hírhedt börtönbe, és azt állítja, hogy nem tud semmit tenni a visszahozataláért. Mindez annak ellenére történt, hogy a férfi védett bevándorlási státusszal rendelkezett az Egyesült Államokban, amely kifejezetten tiltotta a hazaküldését az üldöztetéstől való félelem miatt.

Családi küzdelem a visszatérésért

Hétfőn a marylandi szövetségi bíróság elé terjesztett dokumentumokból kiderül, hogy a Bevándorlási és Vámhivatal (ICE) elismerte: tévedésből küldte Kilmar Armando Abrego Garciát a salvadori CECOT börtönbe. A kormány azt is elismerte, hogy március 15-én az ICE tisztában volt a férfi visszaküldésének tilalmával, ám egy adminisztratív hiba következtében mégis hazadeportálták.

Ez a beismerés Abrego Garcia családjának perében hangzott el, akik arra kérik a bíróságot, hogy adjon ki végzést az USA-nak, amely megtiltaná, hogy az ország fizessen El Salvadornak a férfi fogva tartásáért. Emellett követelik, hogy a szövetségi kormány kérje El Salvadortól, hogy küldje vissza őt az Egyesült Államokba. A Trump-kormányzat azonban azzal védekezik, hogy mivel a férfi már nincs amerikai őrizetben, az amerikai bíróságoknak nincs joghatóságuk a helyzet felett.

Abrego Garcia 2011 körül érkezett az Egyesült Államokba El Salvadorból, és Marylandben telepedett le. A bevándorlása mögött az állt, hogy elmenekült a bandák elől, amelyek állítólag követték, bántalmazták, és halálos fenyegetéseket küldtek neki.

Megalapozatlan bandavádak

2019-ben a férfit felszólították, hogy jelenjen meg kitoloncolási eljáráson, ahol az ICE azzal vádolta, hogy az MS-13 nevű salvadori bűnbanda tagja. Ügyvédei szerint azonban nincs bűnügyi múltja, nem áll kapcsolatban a bandával, és semmilyen bűnözői csoporthoz nem tartozik. Az ügyvédek állítása szerint a vád egy jelentéktelen letartóztatáson alapul, amely során a rendőrség kimondottan azért célozta meg, mert Chicago Bulls logós ruhát viselt, miközben munkát keresett egy Home Depot előtt.

A kitoloncolási eljárás során Abrego Garcia menedékjogot és védelmet kért az ENSZ Kínzás Elleni Egyezményének értelmében. Az ügyében eljáró bíró meg is adta a kitoloncolástól való mentességet, és a kormány nem fellebbezett a döntés ellen.

Törvénytelen deportálás

A marylandi férfi, aki egy szakszervezeti fémlemez-munkás gyakornoki pozíciójában dolgozott és egy ötéves gyermek apja, az Egyesült Államokban élt, és rendszeresen részt vett az ICE által előírt ellenőrzéseken, legutóbb januárban. Ennek ellenére március 12-én megtudta, hogy bevándorlási státusza megváltozott, és még aznap értesült arról, hogy három nappal később El Salvadorba küldik.

A CECOT, ahová Abrego Garciát küldték, az “emberi jogi csoportok által csak kínzóközpontként emlegetett” létesítmény, ahová a Trump-kormány számos venezuelai bevándorlót is deportált. Ezen személyeket állítólag a Tren de Aragua banda tagjainak tartották, annak ellenére, hogy sok esetben nem álltak rendelkezésre elégséges bizonyítékok.


Más deportálások körüli ellentmondások

A hónap során deportált több száz ember esetében a bandatagság gyanújának bizonyítékaként olyan hétköznapi motívumokat hoztak fel, mint az Air Jordan logó, koronák, csillagok és az autizmus-tudatosság szivárványos szimbóluma. Az ICE elismerte, hogy a több mint 200 El Salvadorba deportált venezuelai közül körülbelül 60-nak nem volt bűnügyi nyilvántartása.

Antony Blinken külügyminiszter csütörtökön elismerte, hogy a deportált venezuelaiak nem mind feltétlenül a Tren de Aragua tagjai. A csoportot úgy jellemezte, mint “olyan emberek keverékét, akik jelenléte nem vált előnyére az Egyesült Államoknak, és akiket a jog alapján ki lehetett toloncolni.”

A deportálásokkal kapcsolatos vitát tovább élezte, hogy a Trump-kormányzat március 15-én hajtotta végre a járatokat, annak ellenére, hogy egy bírósági végzés utasította a kormányt a repülőgépek visszatérítésére, miközben per zajlott a háborús deportálási törvények alkalmazásáról.

2025, adminboss, www.independent.co.uk alapján



Legfrissebb posztok