A virágok becsapják a beporzókat, de nem úszhatják meg

A virágok becsapják a beporzókat, de nem úszhatják meg
A virágok gyakran látványos színeket produkálnak, hogy magukhoz vonzzák a beporzó rovarokat és állatokat, ám egyesek “csalnak” azzal, hogy bár csábítják a beporzókat, nem jutalmazzák őket nektárral. Kutatások szerint a virágok azon hajlama, hogy “tisztességesek” legyenek és nektárral jutalmazzák a beporzókat, részben genetikai eredetű, így generációkon át öröklődhet.

A beporzók preferenciája

A kutatók a Mexikóban őshonos Turnera velutina (Passifloraceae) növényfaj virágainak tisztességét vizsgálták, genetikailag különálló növényeket (klónokat) elemezve. Kiderült, hogy a tisztesség örökölhető, és a méhek képesek megkülönböztetni a különböző genotípusokat a virágméret és a cukortartalom alapján.

A méhek előnyben részesítették a tisztességesebb, magasabb cukortartalmú virággenotípusokat, ami végül a növények számára is előnyt jelentett a megnövekedett magtermelés révén. Ezért a virágok tisztessége kialakulhat és fennmaradhat a beporzók által közvetített szelekció révén.

Evolúciós paradoxon

“Érdekes módon a legtöbb genotípus mutat némi virágos tisztességtelenséget, ami arra utal, hogy a csaló növények száma meghaladhatja a tisztességesekét a beporzók szelekciós nyomása ellenére” – mondta Sergio Ramos, a Zürichi Egyetem kutatója.

“Ez a paradoxon arra utal, hogy többféle evolúciós erő játszhat szerepet a virágos tisztességtelenség fenntartásában, ami további vizsgálatokat tesz szükségessé.”

2025, adrienne, phys.org alapján

  • Te mit gondolsz arról, hogy a természetben léteznek "csaló" virágok?
  • Te mit tennél, ha kutatóként felfedeznéd, hogy a tisztességtelen stratégiák mégis előnyösek lehetnek a virágok számára?




Legfrissebb posztok