Az USDC stablecoint kibocsátó Circle tőzsdére megy

Az USDC stablecoint kibocsátó Circle tőzsdére megy
A stablecoin kibocsátója, a Circle benyújtotta tőzsdei bevezetési kérelmét, és a New York-i Tőzsdén tervez megjelenni. A kedden benyújtott SEC-dokumentáció megalapozza a vállalat régóta várt belépését a nyilvános piacokra. A vezető jegyzési garanciát a Goldman Sachs és a JPMorgan vállalta, és a hírek szerint a vállalat akár 5 milliárd dolláros értékelést is elérhet. A részvények a CRCL ticker alatt lesznek elérhetők.

Második nekifutás

Ez a Circle második kísérlete a tőzsdére lépésre. Egy korábbi egyesülés egy speciális célú akvizíciós vállalattal (SPAC) 2022 végén szabályozási kihívások miatt kudarcot vallott. Azóta a Circle stratégiai lépéseket tett, hogy közelebb kerüljön a globális pénzügyi rendszer központjához. Ennek részeként tavaly bejelentették, hogy székhelyüket Bostonból a New York-i One World Trade Centerbe helyezik át.

A Circle 2024-ben 1,68 milliárd dolláros bevételt és tartalékjövedelmet jelentett, ami növekedést jelent a 2023-as 1,45 milliárd dollárhoz és a 2022-es 772 millió dollárhoz képest. A vállalat nettó nyeresége tavaly körülbelül 156 millió dollár volt, ami csökkenést mutat az előző évi 268 millió dollárhoz viszonyítva.

Kihívások és lehetőségek

A sikeres IPO a Circle-t az egyik legjelentősebb, tisztán kriptoval kapcsolatos vállalattá tenné az amerikai tőzsdén. A Coinbase 2021-ben közvetlen jegyzéssel került tőzsdére, és piaci kapitalizációja elérte a 44 milliárd dollárt.

A Circle különösen ingadozó időszakban próbál megjelenni a nyilvános piacokon, amikor a Nasdaq épp a 2022 óta legmeredekebb negyedéves esésen esett át. Bár a technológiai IPO-k piaca az elmúlt több mint három évben nagyrészt pangott, már látszanak az élénkülés jelei.

A Circle leginkább a USD Coin (USDC) kibocsátójaként ismert, amely a piaci kapitalizáció alapján a világ második legnagyobb stablecoinja.

Növekedési kilátások

A teljes mértékben az amerikai dollárhoz 1:1 arányban rögzített, készpénzzel és rövid lejáratú állampapírokkal fedezett USDC forgalomban lévő mennyisége megközelítőleg 60 milliárd dollár, ami a stablecoinok globális piaci kapitalizációjának mintegy 26%-át teszi ki, a Tether 67%-os dominanciája mögött. Ugyanakkor idén az USDC piaci kapitalizációja 36%-kal nőtt, míg a Tetheré csupán 5%-kal.

A vállalat nyilvános piacokra való bevezetése a kriptóipar szélesebb lehetőségeit is tükrözi, amely jelenleg politikai támogatást élvez egy kriptóbarátabb amerikai kormányzat alatt. Az ágazat különösen optimistán tekint az idei évre, bízva abban, hogy az első stabilcoinokra összpontosító amerikai jogszabály megszületik. Trump elnök kifejezte reményét, hogy a törvényhozók augusztus előtt elé terjesztik a stablecoin törvényjavaslatot.

A stablecoinok térnyerése komoly befektetési hatásokkal járhat olyan kriptotőzsdékre, mint a Binance és a Coinbase, mivel ezek egyre fontosabb szerepet töltenek be a kriptokereskedelemben és a határokon átnyúló tranzakciókban. A stablecoin piac idén mintegy 11%-kal nőtt, az elmúlt év során pedig körülbelül 47%-kal bővült, és a Bernstein elemzése szerint a kriptopiac egyik kulcsfontosságú szegmensévé vált.

2025, adminboss, www.cnbc.com alapján

  • Mit gondolsz, a Circle tőzsdei bevezetése mennyire befolyásolhatja a stablecoinok jövőjét?
  • Hogyan reagálnál, ha te lennél a Circle vezetője ebben a helyzetben?
  • Látod-e etikai aggályokat a stablecoinok növekvő befolyása miatt?




Legfrissebb posztok