
A Roku, az Amazon és gyakorlatilag minden streaming-üzletben tevékenykedő vállalat új módszereket talál ki, hogy pénzt csináljon az adataidból. A Roku City, a képernyővédő, naponta milliók tévéképernyőjén jelenik meg. Nemrég egy trópusi paradicsom tűnt fel a képen. Az előtérben egy lebegő hirdetőtábla arra hívott, hogy iratkozz fel a Disney+-ra, és nézd meg a Moana 2-t egyetlen gombnyomással a távirányítódon. A kényelem nem zavarja az új, hirdetésekkel támogatott korszakot. A lehallgatás azonban igen.
A hirdetések evolúciója
A reklámok nyilvánvalóan nem újdonságok a tévében. Amióta műsorokat nézünk a világító dobozokon, azóta látunk reklámokat, amelyek gazdasági motorjai a teljes szórakoztatóipari gépezetnek. Míg a streaming platformok néhány évig fellélegzést kínáltak havi díjak ellenében reklámmentes tartalommal, ma már gyakorlatilag lehetetlen tévét nézni hirdetések nélkül. Ami kevésbé szembetűnő: a tévéd adatokat gyűjt rólad és nézési szokásaidról – néha közvetlenül figyelve, mi van a képernyődön –, hogy személyre szabott hirdetéseket jelenítsen meg a tévéden vagy máshol.
A képernyő, amit egykor a privát, zavartalan Netflix-nézésért kedveltél, mára egy hatalmas hirdetőtáblává vált, amely kémkedik utánad.