
Mi az a teljes test MRI és mire jó?
Az MRI (mágneses rezonancia képalkotás) a test belső szerkezetét mutatja meg részletgazdag, 3D képeken, mágneses tér és rádióhullámok segítségével. Ilyen vizsgálatot általában akkor rendel el az orvos, ha a tünetek, kórelőzmények vagy egyéb vizsgálati eredmények alapján valami gyanús – például, ha vérrögre, daganatra, neurológiai vagy szív-érrendszeri problémára utaló jelek vannak. Az MRI nagyon hasznos lehet, de jellemzően célzottan, indokolt esetben alkalmazzák.
Bizonyos magas kockázatú, ritka genetikai betegségben szenvedőknél (például Li-Fraumeni-szindrómában – egy fiatal korban daganatot okozó rendellenesség) javasolják rendszeres teljes test MRI végzését daganatmegelőzés céljából. Náluk a módszer valóban segíthet a daganatok korai észlelésében.
Veszélyek és félrevezető eredmények
Átlagos, tünetmentes embereknél viszont nincs tudományos bizonyíték arra, hogy a teljes test MRI javítaná az egészségi állapotot vagy meghosszabbítaná az életet. Sőt, gyakran inkább ártalmas lehet: előfordulhat, hogy az MRI során véletlenül találnak valamilyen eltérést (incidensleletet), aminek nincs egészségügyi jelentősége. Ilyen például, ha valaki törött borda miatt kér MRI-t, és a felvételen látható egy jelentéktelen ciszta.
Az ilyen véletlen leletek miatt felesleges biopsziák, további vizsgálatok vagy akár műtétek is történhetnek, csupán azért, mert felmerül a gyanú. Ez szorongást okoz, és akár káros is lehet. A teljes test MRI-t végző cégek ebből profitálnak – az árak 700 000 és 2 000 000 forint között mozognak, miközben ezt jellemzően sem a TB, sem a biztosító nem fedezi.
Tévhitek és korlátok
Az MRI nem alkalmas minden betegség kimutatására – például vastagbélrák vagy vérrák esetén nem elsődleges diagnosztikai eszköz. Sokan hiába költenek rá pénzt: a “negatív” eredmény hamis biztonságérzetet adhat, míg a felesleges pozitív leletek miatt túlkezelés alakulhat ki.
Egyetlen nagyobb orvosi szervezet sem ajánlja tünetmentes, átlagos rizikójú embereknek a teljes test MRI-t. A szakértők inkább a jól bevált szűrőprogramokat és vizsgálatokat javasolják, amelyekről orvos dönt.
Lehet-e ebből mindennapos szűrés?
Bár a jövőben elképzelhető, hogy a teljes test MRI-t rutinszűrésekre is alkalmazzák majd, ehhez még jelentős kutatások szükségesek. Addig is, a vizsgálat értelmetlen beruházás lehet – „MI” helyett hallgass az orvosodra.