A teljes test MRI: csodafegyver vagy pénzkidobás?

A teljes test MRI: csodafegyver vagy pénzkidobás?
Az utóbbi években egyre divatosabbá vált a teljes test MRI-vizsgálat, különösen mióta hírességek is posztolnak arról, hogy hányféle betegségre lehet így időben fényt deríteni. A cégek azt ígérik, hogy akár egy órán belül kimutatható a rák, aneurizma, májbetegség vagy sclerosis multiplex is, ráadásul az első, negatív lelet után rendszeres visszatérésre buzdítanak. De vajon tényleg szükség van erre, vagy csak egy újabb költséges egészségügyi hóborttal van dolgunk?

Mi az a teljes test MRI és mire jó?

Az MRI (mágneses rezonancia képalkotás) a test belső szerkezetét mutatja meg részletgazdag, 3D képeken, mágneses tér és rádióhullámok segítségével. Ilyen vizsgálatot általában akkor rendel el az orvos, ha a tünetek, kórelőzmények vagy egyéb vizsgálati eredmények alapján valami gyanús – például, ha vérrögre, daganatra, neurológiai vagy szív-érrendszeri problémára utaló jelek vannak. Az MRI nagyon hasznos lehet, de jellemzően célzottan, indokolt esetben alkalmazzák.

Bizonyos magas kockázatú, ritka genetikai betegségben szenvedőknél (például Li-Fraumeni-szindrómában – egy fiatal korban daganatot okozó rendellenesség) javasolják rendszeres teljes test MRI végzését daganatmegelőzés céljából. Náluk a módszer valóban segíthet a daganatok korai észlelésében.

Veszélyek és félrevezető eredmények

Átlagos, tünetmentes embereknél viszont nincs tudományos bizonyíték arra, hogy a teljes test MRI javítaná az egészségi állapotot vagy meghosszabbítaná az életet. Sőt, gyakran inkább ártalmas lehet: előfordulhat, hogy az MRI során véletlenül találnak valamilyen eltérést (incidensleletet), aminek nincs egészségügyi jelentősége. Ilyen például, ha valaki törött borda miatt kér MRI-t, és a felvételen látható egy jelentéktelen ciszta.

Az ilyen véletlen leletek miatt felesleges biopsziák, további vizsgálatok vagy akár műtétek is történhetnek, csupán azért, mert felmerül a gyanú. Ez szorongást okoz, és akár káros is lehet. A teljes test MRI-t végző cégek ebből profitálnak – az árak 700 000 és 2 000 000 forint között mozognak, miközben ezt jellemzően sem a TB, sem a biztosító nem fedezi.

Tévhitek és korlátok

Az MRI nem alkalmas minden betegség kimutatására – például vastagbélrák vagy vérrák esetén nem elsődleges diagnosztikai eszköz. Sokan hiába költenek rá pénzt: a “negatív” eredmény hamis biztonságérzetet adhat, míg a felesleges pozitív leletek miatt túlkezelés alakulhat ki.

Egyetlen nagyobb orvosi szervezet sem ajánlja tünetmentes, átlagos rizikójú embereknek a teljes test MRI-t. A szakértők inkább a jól bevált szűrőprogramokat és vizsgálatokat javasolják, amelyekről orvos dönt.


Lehet-e ebből mindennapos szűrés?

Bár a jövőben elképzelhető, hogy a teljes test MRI-t rutinszűrésekre is alkalmazzák majd, ehhez még jelentős kutatások szükségesek. Addig is, a vizsgálat értelmetlen beruházás lehet – „MI” helyett hallgass az orvosodra.

2025, adminboss, www.livescience.com alapján

  • Te mit gondolsz arról, hogy valaki saját döntésből, tünet nélkül vizsgáltatja magát ilyen drága eljárással?
  • Te mit tennél, ha egy ilyen vizsgálaton véletlenül találnának valami jelentéktelen eltérést nálad?




Legfrissebb posztok