A tech világ áprilisi káosza: TikTok, vámemelések és gigaperek

A tech világ áprilisi káosza: TikTok, vámemelések és gigaperek
A technológiai ipar még turbulensebb időszak elé néz a következő hetekben. Ahogy közeledik a TikTok április 5-i értékesítési határideje, az amerikaiak ismét feszülten figyelik, betiltják-e a népszerű közösségimédia-alkalmazást. De ez csak egy a számos jelentős esemény közül, amelyek a következő hónapban a technológiai szabályozás terén várhatók. Trump elnök második ciklusának első hónapjai rendkívül jelentősek voltak a technológiai ipar számára. A DOGE (Department of Government Efficiency) káosza és a folyamatosan halasztott vámok után a következő hetek is kifejezetten mozgalmasnak ígérkeznek. A korábban elhalasztott határidők most lejárnak, ahogy a régóta tervezett jogi eljárások is, köztük a TikTok körüli vita, az új vámok bevezetése, valamint az Apple és a Meta ellen indított trösztellenes perek.

Április 2. – Vámemelések

Trump kijelentette, hogy nem április 1-jén vezeti be az új vámokat, mert kissé babonás, de így is érdemes a váratlanra számítani az importáruk adóztatásával kapcsolatban. A múlt héten kiadott elnöki rendelet tisztázza, hogy az elektromos járművek importjára kivetett 100%-os vám április 3-án, 00:01-kor lép hatályba. Emellett az elnök a következő intézkedésekkel fenyeget:

– 25%-os vám Mexikóból, Kanadából és Kínából származó árukra,
– 200%-os viszontvám egyes országokra,
– valamint további, még nem részletezett vámok Kínából származó termékekre.

Az autóipari vám várhatóan mind a külföldi gyártókra, mind az amerikai autógyártókra vonatkozik majd, amelyek külföldön gyártanak és importálnak járműveket az USA-ba. A szakértők szerint a költségeket végső soron a fogyasztók fogják viselni.

Április 5. – TikTok betiltása vagy újabb halasztás

A TikTok számára továbbra is törvényi kötelezettség, hogy leváljon az anyavállalatáról, a ByteDance-ről, és akárcsak a januári határidő esetében, most is csak néhány nap van hátra a betiltás előtt.

Trump már az első hivatali napján aláírt egy rendeletet, amely 75 nappal elhalasztotta a betiltást, így nem érvényesítette a Külföldi Ellenfelek Által Irányított Alkalmazásoktól Való Védelemről szóló törvényt a TikTok szolgáltatóival – Oracle, Akamai, Fastly, Amazon Web Services, Apple és Google – szemben. Ez a rendelet már akkor is jogilag megkérdőjelezhető volt, mivel a törvény már hatályba lépett.

Trump jelezte, hogy megállapodást szeretne elérni a határidő előtt, de a részletek továbbra is homályosak. Lehetséges, hogy egyszerűen ismét meghosszabbítja a meghatározott határidőt. Azonban az újabb, jogilag kétséges halasztások egyre sebezhetőbbé teszik a TikTok szolgáltatóit – az elévülési idő Trump ciklusán túl is tart, és több százmilliárd dolláros bírságot kockáztatnak a törvény megszegése miatt.

Április 14. – FTC kontra Meta per kezdete

Az amerikai Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (FTC) 2020-ban perelte be a Meta-t (akkor még Facebook néven), és április 14-én végre bíróság elé kerül az ügy.

James Boasberg bíró több héten át fog tanúvallomásokat hallgatni arról, hogy a Meta illegálisan monopolizálta-e a személyes közösségi hálózatok piacát, részben az Instagram és a WhatsApp felvásárlásával, amelyek az FTC állítása szerint jelentős versenytársak lehettek volna. Ha a bíró elfogadja a kormány álláspontját, később döntenek majd a következményekről – beleértve potenciálisan a felvásárlások visszabontását is.


Április 22. – Google kereső-monopolium tárgyalás kezdete

Szintén Washington D.C. körzeti bíróságán kezdődik a Google kereső monopolügyének második szakasza. Amit Mehta bíró tavaly nyáron úgy ítélte meg, hogy a Google illegálisan monopolizálta az általános keresőszolgáltatások és a kereső szöveges hirdetések piacát. Most a Google és az Igazságügyi Minisztérium két héten át fog vitázni arról, milyen változtatásokat kellene a bírónak előírnia az illegális monopolizáció által okozott károk orvoslására.

A bíró várhatóan nyár végéig hozza meg döntését. Az Apple nem részese az ügynek, de aggodalmát fejezte ki, mert attól tart, hogy érdekeit a Google nem képviseli megfelelően. A bíróság azonban úgy döntött, hogy az Apple csak beadványok útján fejtheti ki álláspontját, ahelyett hogy aktívabb szerepet vállalna a tárgyaláson.

2025, adminboss, www.theverge.com alapján



Legfrissebb posztok