A Signal szárnyalása: Miért uralja a holland okostelefon-piacot?

A Signal szárnyalása: Miért uralja a holland okostelefon-piacot?
Az adatvédelemre összpontosító Signal alkalmazás az elmúlt hónapban kimagaslóan teljesített a holland alkalmazásboltokban, gyakran az iOS és Android rendszereken elérhető ingyenes alkalmazások között az első helyen szerepelt minden kategóriában – ezt mutatják a különböző alkalmazáskövetési platformok adatai. Az alkalmazás népszerűsége az évek során folyamatosan nőtt, gyakran az adatvédelmi aggályokra reagálva. A Signal azzal szerzett hírnevet magának, hogy adatvédelmi szempontból kedvezőbb lehetőséget kínál mivel egy nem profitorientált alapítvány (bár amerikai székhelyű) üzemelteti. Ráadásul a Signal minimális metaadatot gyűjt. 2025-ben, amikor az új amerikai elnököt a nagy technológiai cégek meleg ölelése erősíti, nem meglepő, hogy a digitális adatvédelmi eszközök népszerűsége növekszik – különösen Európában, amely mindig is előtérbe helyezte a személyes adatok védelmét. Ami azonban különösen szembeötlő ezúttal, az a Signal kiemelkedő jelenléte egy nagyon konkrét helyen – Hollandiában.

Holland médianyilatkozatok

A De Telegraaf holland napilapnak a múlt héten adott nyilatkozatában a Signal elnöke megjegyezte, hogy az új regisztrációk száma Hollandiában az idén 25-ször magasabb volt, bár nem világos, hogy pontosan milyen összehasonlítási időszakra vonatkozik ez az adat.

Amikor megkérdezték, miért tapasztaltak ilyen növekedést Hollandiában, Whittaker több tényező kombinációjára mutatott rá: „Növekvő adatvédelmi tudatosság, a nagy technológiai cégekkel szembeni bizalmatlanság, és az a politikai valóság, amelyben az emberek felismerik, mennyire sebezhetőek lehetnek a digitális kommunikációs csatornák,” – nyilatkozta Whittaker.

Lenyűgöző növekedési statisztikák

Az adat0k szerint a Signal január 1-jén a 365. helyen állt a nem játék iPhone-alkalmazások között Hollandiában, és nem szerepelt az összesített alkalmazás-listán. Ezután január 5. körül kezdett felfelé kapaszkodni a ranglistán, és február 2-re már az első helyen állt.

A Signal azóta fel-le mozgott az első helyezésben, február mintegy felében a csúcson volt – beleértve minden napot február 22. óta. Az adatokat mélyebben elemezve az AppFigures becslései szerint az Apple és a Google alkalmazásboltjaiból származó kombinált letöltések száma 2024 decemberében körülbelül 22 000 volt. Ez januárban 99 000-re ugrott, februárban pedig 233 000-re szökött – december óta 958%-os növekedést jelent.

Bár ennek a növekedésnek egy része annak tulajdonítható, hogy a Signal telítettsége alacsonyabb, mint más piacokon, figyelemre méltó az alkalmazás tartós pozíciója a csúcson a hasonló méretű szomszédos piacokkal összehasonlítva.

“Egyetlen más piac sem közelíti meg Hollandiát a december és február közötti növekedés tekintetében” – tájékoztatott az AppFigures.

Összehasonlításképpen, december óta Belgium több mint 250%-os, Svédország 153%-os, Dánia pedig 95%-os letöltési növekedést tapasztalt.

Miért tapasztalhat tehát a Signal – ahogy egy Reddit-felhasználó fogalmazott – “virális terjedést” Hollandiában?

Tiszta jelzés

A holland digitális jogokkal foglalkozó alapítvány vezető politikai tanácsadója szerint, bár nehéz egy konkrét okot meghatározni, nem meglepő a jelenség.

Az Egyesült Államokban nemrégiben tapasztalt fejlemények azt mutatják, hogy a nagy technológiai cégek az új Trump-adminisztrációhoz igazodnak, és ez jelentős nyilvános és médiavitát gerjesztett. Az óriási magán amerikai vállalatok technológiájától való európai függőség a vita központi témájává vált.

“A hollandok, mint sokan mások, nagymértékben függenek a rendkívül domináns technológiai vállalatok, többnyire amerikai cégek által biztosított infrastruktúrától,” – mondta el Zenger. “Ennek jelentését és a vele járó kockázatokat az elmúlt hetekben szépen szemléltették. Ennek eredményeként a hollandiai nyilvános vita viszonylag éles volt. Míg a múltban ezt a problémát csak a ‘melyik azonnali üzenetküldőt használjam’ szintjén tárgyalták, úgy érzem, most már magasabb szinteken is folyik a vita: ‘meg kellene szabadulnunk ettől a függőségtől’.”

Ebben az összefüggésben a közvélemény összemoshatja a dominanciát az adatvédelmi visszaélésekkel. Mivel olyan cégek, mint a Meta, rendszeresen bírságokat kapnak adatvédelmi gyakorlataik miatt, a Signal tűnhet a kisebb rossznak: amerikai székhelyű, de nonprofit szervezet működteti, amely biztosítja mind az üzenetek tartalmának, mind a metaadatoknak a titkosítását.

A holland adatvédelmi szervezet igazgatója szintén rámutatott a megnövekedett médiafigyelemre és a közvélemény szélesebb körű változására.

“Amióta Trumpot újraválasztották az Egyesült Államokban néhány hónappal ezelőtt, rengeteg Trump és [Elon] Musk elleni ‘támadás’ jelent meg a holland – és európai – mainstream médiában, beleértve az amerikai nagy technológiai vállalatokat, amelyek most Trumpot látszanak támogatni,” – nyilatkozta. “A holland médiában mindenhol felbukkantak az X-et [korábban Twitter] és a Meta-t kritizáló cikkek, ami a holland közvélemény változásához vezetett: még azok is, akik soha nem igazán ismerték vagy törődtek a közösségi médiában való adatvédelemmel és biztonsággal, most hirtelen érdeklődni kezdtek az ‘adatvédelem-barát’ alternatívák, különösen a Signal iránt.”


Szándékos jelzés

Bár Hollandia csak egy 18 millió lakosú piac a több mint 700 milliós európai népességben, az alkalmazás elterjedésének ugrásszerű növekedése szélesebb körű tendenciát jelezhet az egész kontinensen, különösen mivel a kormányok igyekeznek lebontani az adatvédelmi korlátokat.

Az Apple például nemrégiben kivonta a kommunikációs biztonsági funkcióját az iCloudból az Egyesült Királyságban, hogy megakadályozza a kormány hátsó ajtók telepítésére irányuló erőfeszítéseit.

A tajvani PrivSecTech konferencián Whittaker megerősítette a Signal rendíthetetlen álláspontját az adatvédelem területén.

“A Signal álláspontja ebben a kérdésben nagyon világos – nem fogunk visszalépni, meghamisítani vagy más módon megzavarni azokat a robusztus adatvédelmi és biztonsági garanciákat, amelyekre az emberek támaszkodnak,” – mondta. “Függetlenül attól, hogy ezt a zavart vagy hátsó ajtót kliens-oldali szkennelésnek nevezik-e, vagy az egyik vagy másik funkció titkosítási védelmének eltávolításának, hasonlóan ahhoz, amire az Apple-t kényszerítették az Egyesült Királyságban.”

Külön nyilatkozatban, amit a svéd közszolgálati műsorszolgáltatónak, az SVT-nek adott, Whittaker elmondta, hogy a Signal nem fog megfelelni egy javasolt svéd törvénynek, amely az üzenetküldő alkalmazások fejlesztőit az üzenetek tárolására kötelezné.

“A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy arra kérnek minket, hogy törjük meg a titkosítást, amely teljes üzletünk alapja,” – mondta Whittaker. “Ha arra kérnének, hogy adatokat tároljunk, az aláásná teljes architektúránkat, és ezt soha nem tennénk meg. Inkább teljesen elhagynánk a svéd piacot.”

  • Mit gondolsz, az átlagos felhasználóknak mennyire fontos az adatvédelem, ha egy alkalmazás kiválasztásáról van szó?
  • Te is fontolóra vennéd, hogy váltasz egy másik üzenetküldő alkalmazásra, ha a magánéleted vagy biztonságod veszélybe kerülne?
  • Szerinted mennyire reális, hogy a Signal teljesen elhagyjon egy piacot, ha az ottani törvények veszélyeztetik az adatvédelmi elveit?




Legfrissebb posztok