Óriási áttörés a gyíkok vizsgálatában
Ausztrál, európai és amerikai kutatók mintegy 2 000 múzeumi példányt vizsgáltak meg korszerű mikro-CT technológiával, köztük több mint 29 olyan ausztrál és pápuai goannát, ahol eddig még soha nem jegyeztek fel oszteodermát. Ez ötszörös növekedést jelent a korábbi feljegyzésekhez képest. Korábban ezeket a csontos szerkezeteket főleg a legendás Komodói varánusznál (Komodo Dragon) tartották elképzelhetőnek, most viszont kiderült: közel minden második gyíkfajt érint a világon, ami 85%-kal több, mint amennyit korábban gondoltak.
Több mint védőpáncél
Az oszteodermák funkciója máig izgalmas rejtély volt. Bár főleg védelmi szerepük lehet, most a tudósok úgy sejtik, hogy hőszabályozásban, mozgékonyságban, valamint szaporodáskor a kalciumraktározásban is kulcsszerepet tölthetnek be. Az új tanulmány azt is hangsúlyozza: a több generáción át megőrzött múzeumi gyűjtemények nélkül ezek a következtetések lehetetlenek lennének.
Új fényben a goannák evolúciója
A felfedezés megkérdőjelezi a hüllők evolúciójáról alkotott eddigi elképzeléseinket, és felveti, hogy ezek a csontos páncélok éppen az ausztrál kontinens zord viszonyaihoz való alkalmazkodás során fejlődtek ki. Így a goannák túlélése és sokszínűsége szorosabban összefügghet a bőrükben rejlő apró csontokkal, mint azt korábban bárki gondolta volna.