
Google Career Dreamer: Játékos karrierkalauz
A Google Career Dreamer szolgáltatása bárki számára elérhető, és játékos módon mutatja be, milyen karrierlehetőségek illenek hozzád. Először egy karrieridentitás-nyilatkozatot készíthetsz, amelyben felsorolod a képességeidet és tapasztalataidat. A rendszer megkérdezi a jelenlegi munkád részleteit, oktatási hátteredet, illetve azt is, hogy milyen területek érdekelnek.
Ezután a MI különféle karrierutakat ajánl: például kommunikációs/PR szakember, egyetemi kommunikációs oktató, piackutató elemző vagy újságírói munkák. Az egyes lehetőségekre húzva az egeret megtudhatod, milyen végzettség és tapasztalat szükséges hozzá, mit csinálnak ebben a munkakörben, sőt, egy kattintással az átlagfizetést is láthatod: például az Egyesült Államokban egy komolyabb specialistáé körülbelül 29 millió forint évente.
Látsz valami érdekeset? Egy kattintással megnézheted a helyi álláslehetőségeket, vagy átugorhatsz a Gemini MI-hez, hogy önéletrajzot vagy motivációs levelet írj.
MI-alapú belső karrierutak
Több nagyvállalat saját MI-alapú rendszert használ belső karriertervezéshez is: például a Learning Hub felület előfizetői számára elérhető egy eszköz, amely megmutatja, milyen cégen belüli pozíciók lennének ideálisak, milyen készségeket érdemes fejleszteni, hány ilyen hely van most nyitva, sőt még azt is, hányan váltottak már sikeresen abból a pozícióból, ahol most vagy.
A Salesforce 2023 szeptemberében indította el saját MI-alapú belső piacterét. Az alkalmazottak a Slackben nézhetik meg, hogy aktuális tudásukkal milyen állásokra jelentkezhetnek, illetve melyik helyre mennyire könnyű „átugrani”. Akár rögtön ott lehet jelentkezni is.
MI: egyszer félelmetes, máskor hasznos segítőtárs
Bár sokan attól tartanak, hogy a MI elveszi a munkát, most úgy tűnik, a karriertervezésben és munkahelyváltásban igazi szövetségessé is válhat. Az ilyen okoseszközök révén még az sem lehetetlen, hogy néhány kattintással új életet kezdj – és még önéletrajzot is kapsz hozzá.