
Ütközőpályán Brüsszel és Zuckerberg birodalma
Kaplan szerint Brüsszel rossz irányba halad az MI-szabályozással: a cég túlzásnak tartja, hogy az új kódex megtiltaná a jogvédett anyagokon történő tanítást, megkövetelné az alkotók kérésének tiszteletben tartását a tanítási adatokból való kihagyásukhoz, illetve folyamatos, részletes dokumentációval terhelné a fejlesztőket. Ráadásul attól tartanak, hogy mindez lelassítja a termékfejlesztést, és végső soron az európai felhasználóknak, fogyasztóknak is csak árt.
Kockáztat a Meta – de miért?
Bár a magatartási kódexhez való csatlakozás önkéntes, a jogharmonizáció komoly előnyt jelent: a résztvevő cégek könnyebben védhetik meg magukat egy esetleges törvénysértési ügyben. Akik kimaradnak, azoknak más módon kell bizonyítaniuk megfelelőségüket, és sokkal szigorúbb ellenőrzésre számíthatnak. Egy esetleges szabályszegésért akár az éves árbevétel hét százalékáig terjedő bírság is kiszabható, fejlett MI-modellek fejlesztőinél ez az összeg három százalékra mérséklődik.
Amerikai támogatás, európai szigor
A Meta helyzete jelenleg annyiban is erős, hogy Donald Trump amerikai elnök nyíltan az EU MI-törvénye ellen foglalt állást, szerinte az új szabályrendszer valójában burkolt adózás. Az Unió azonban július 10-től határozott követelményeket támaszt mindazoknak, akik MI-fejlesztést végeznek Európában.