
Új vírustörzs a laborban
A laboreredmények kimutatták, hogy a cickány egy eddig soha nem azonosított orthoreovírus-törzset hordozott. Ez a víruscsalád kevéssé ismert, de madarakat és több emlőst, köztük embert, őzet és denevért is megfertőzhet. Az orthoreovírusok jellemzően bélsárral vagy belélegzett cseppekkel terjednek, és a légutakban vagy a béltraktusban okozhatnak megbetegedést. Kezdetben ártalmatlan, úgynevezett “árva vírusnak” tartották őket, de azóta életveszélyes betegségeket is okozhattak, mint például agyvelőgyulladás, agyhártyagyulladás vagy súlyos bélgyulladás kisgyermekekben.
Gainesville-i cickány emlős orthoreovírus: vadonatúj kórokozó
A kutatók a cickányból izolált vírus genomját elemezve egy teljesen új törzset azonosítottak, amely a Gainesville-i cickány emlős orthoreovírus 3 UF-1 (Gainesville shrew mammalian orthoreovirus type 3 UF-1) nevet kapta. Ez nem meglepő, hiszen a vírusok folyamatosan fejlődnek és új változatokat hoznak létre. Néha két különböző vírus egyszerre fertőzi meg ugyanazt a gazdasejtet, génjeiket kicserélve új törzset hozva létre.
További kérdések és vizsgálatok
A tudósok még sok mindent nem tudnak az orthoreovírusokról: milyen gyakran fertőznek embereket és állatokat, mennyire veszélyesek, hogyan és milyen úton terjednek. Érdekesség, hogy hasonló génállományú reovírusokat találtak már Amerikában őzekben, Dániában prémes nyércekben és Japánban egy oroszlánban is, így elképzelhető, hogy akár a takarmányon keresztül is terjedhetnek. A Gainesville-i kutatócsoport most szerológiai vizsgálatokat tervez annak kiderítésére, mekkora veszélyt jelenthet az új törzs az emberre vagy a vadon élő állatvilágra.
Pepper továbbra is segíti a tudományt
A macska jól van, semmilyen betegséget nem mutat, gazdája és a virológuscsapat pedig továbbra is igyekszik minden lehetőséget megragadni a rejtett vírusok felismerésére. Szerintük egy talált, döglött állat rengeteg információt hordozhat, ezért érdemes megvizsgálni őket, nem csupán eltemetni.