Az évszázad asztrofotója: MI és napkitörés az ISS felett

Az évszázad asztrofotója: MI és napkitörés az ISS felett
Egy amerikai asztrofotósnak sikerült az elképzelhetetlen: egyetlen képen örökítette meg, amint egy hatalmas napkitörés éppen a Nemzetközi Űrállomás (ISS) áthaladásával egy időben robban ki a Nap felszínén. A pillanat különlegessége abban rejlik, hogy a Nap egyik aktív foltja, az AR4114 éppen akkor kezdett intenzív aktivitásba, amikor a 420 tonnás, alig 109 méter hosszú űrállomás 28 000 km/órás sebességgel átszáguldott előtte, nagyjából 400 km-rel a Föld felszíne felett.

Egyedülálló pillanat a sivatagból

Andrew McCarthy, aki a Sonora-sivatagban állította fel felszerelését, eredetileg egy szokványos ISS-Nap átvonulásra készült. Ám amikor észrevette a híres AR4114 napfolt lobbanását, minden átértékelődött. Rendkívüli szerencse és tökéletes időzítés kellett ahhoz, hogy pontosan a napkitörés előtt, a forró plazmanyelvek kitörésének pillanatában exponálja a képet. Mindössze néhány ezredmásodpercen múlt, hogy a nagy teljesítményű MI-alapú fényképezőgép rögzítse, amint az ISS árnyképe éles kontrasztban suhan át a lángoló napfolton.

Felfoghatatlan méretek, inspiráló látvány

Bár a fotón az űrállomás hatalmasnak tűnik, valójában a napkitörés közel ötször volt szélesebb a Föld átmérőjénél, vagyis meghaladta a 64 000 km-t is. Az ISS-t valójában körülbelül 150 millió km választotta el a Naptól, így az asztronautákat nem érte káros sugárzás. McCarthy szerint a kép inspiráló ereje éppen abban rejlik, ahogy az ember alkotta szerkezet eltörpül a Nap ereje mellett.

Erős napaktivitás, rádiózavar Észak-Amerikában

A jelenséget egy M8,46 erősségű napkitörés okozta, amely átmeneti rádiózavart idézett elő Észak-Amerika felett, ahogy a napból kiszakadó plazma ionizálta a földi ionoszférát 50 km felett. A kitörő anyag egy része koronakidobódásként (CME) három nap alatt érte el a Föld mágneses mezejét, de szerencsére nem okozott jelentős zavart.


Kardashev álmai – Mérföldkő a fejlődésben

A mestermű a “Kardashev álmai” (Kardashev Dreams) címet kapta, ezzel tisztelegve a szovjet csillagász, Nyikolaj Kardasev előtt, aki a civilizációk technológiai fejlettségét osztályozó rendszert javasolt. McCarthy szerint az ilyen fotók mutatják meg, hogy az emberiség a végtelen univerzum kapujában áll – a technológiai fejlődésnek pedig csak a csillagos ég szab határt.

A sivatagi kihívások és MI-trükkök

A tökéletes fotó elkészítése nem kevés technológiai bravúrt és leleményességet igényelt. A déli hőségben a nagy távcsövek és az elektronika rendszeresen túlmelegedtek, a hőingadozások miatt torzult a lencserendszer. McCarthy ezért jégtasakokat rögzített a kamerára, és hőtükröző fóliával védte a felszerelést – éppen csak működőképesen tartva a precíziós MI-t. Kitartása busásan megtérült: végre elkészíthette azt a képet, amelyre hosszú évek óta várt.

2025, adminboss, www.livescience.com alapján

  • Te mennyire bíznál a mesterséges intelligenciában egy ilyen fontos pillanat megörökítésénél?
  • Te szerinted etikus dolog ilyen képeken utólag módosítani, akár minimálisan is?
  • Ha te lettél volna a fotós, vállaltad volna a technikai rizikót a nagy melegben?




Legfrissebb posztok