
Túl későn kapcsoltak a platformok
A TikTok közleménye szerint szigorúan fellépnek a gyűlöletbeszéd ellen, és az érintett fiókokat már a bejelentés előtt is tiltották, a problémás videókat pedig eltávolították. Hasonló tartalmak a YouTube-ra és az Instagramra is kikerültek, de ott jóval kisebb nézettséget értek el – néhány száz lájk, minimális komment, messze elmaradva a TikTokon tapasztalt elérésektől.
Veszélyesebbé váltak az MI segítségével készített tartalmak
A Media Matters kutatása rámutatott: a Veo 3-hoz (a Google új MI-videógenerátorához) köthető klipek gyakran hibás szöveget és eltorzult képeket tartalmaznak – ami tipikus az MI által készített videóknál. Több klipben a feketékhez köthető sztereotípiákat, rendőri erőszakot és antiszemita toposzokat terjesztenek. Az egyik jelenetben például egy fehér rendőr lő le egy fekete férfit, egy másikban egy vékony férfi vlogol egy koncentrációs tábor előtt, miközben arról beszél, hogy mindenki remekül szórakozik – utóbbi videó pontos forrása nem biztosan köthető a Veo 3-hoz.
Google, TikTok és a szabályozási kudarc
A Google szabályzata tiltja a gyűlöletkeltő, erőszakos vagy megalázó tartalmak MI-val történő létrehozását és terjesztését. Mindezek ellenére a tartalmak villámgyorsan terjedtek a közösségi médiában, leleplezve az MI-biztonság jelenlegi komoly hiányosságait.