Az űrben úszik egy óriási “medúza” galaxis

Az űrben úszik egy óriási “medúza” galaxis
Mintegy 12 milliárd fényévre a Földtől figyelték meg csillagászok a James Webb-űrtávcső (James Webb Space Telescope, JWST) segítségével azt a különleges galaxist, amelynek egyik oldaláról csápokra emlékeztető, gázból és csillagokból álló fonalak lógnak le. Ez a galaxis valószínűleg a ritka, úgynevezett “medúza-galaxisok” közé tartozik – olyan galaxisok közé, amelyek csillagképző anyagot hullatva úsznak végig az univerzumon. Bár további elemzések szükségesek a teljes bizonyossághoz, az eddigi jelek mind ezt támasztják alá.

Medúza-galaxisok születése

A medúza-galaxisok hosszú csápjai egy “lökéshullám-nyomásos lecsupaszítás” (ram pressure stripping) néven ismert jelenség miatt alakulnak ki: amikor egy galaxis áthalad egy galaxishalmaz sűrűbb közegén, mozgása közben a külső gázok, sőt, csillagok is kiszakadnak belőle, és maguk után húzott fonalakká válnak. Ezekben a csápokban gyakran nagy mennyiségű új csillag születik. Bár az efféle nyomásos lecsupaszítás a közelebbi univerzumban nem számít ritkaságnak, maga a medúza-fázis mégis rövid ideig tart, így ritkán lehet elcsípni egy galaxist ebben a formában.

Kozmikus rejtély és lehetőségek

A mostani felfedezés azért izgalmas, mert eddig alig volt fogalmunk arról, mennyire gyakoriak ezek az objektumok a távolabbi világegyetemben. Az új galaxis négy lehetséges csápját is bejelölték a közleményben, ám a pontos felvételt befolyásolta a képek speciális, elmosódásra hajlamosító módszere, így nem lehet kizárni optikai csalódást sem.

A medúza-galaxisok tanulmányozása egyedülálló betekintést nyújt a galaxisok fejlődésébe és a csillagkeletkezés folyamataiba. Néhány galaxis sűrű környezetben kevesebb új csillagot hoz létre, és ennek okai alapvető fontosságúak annak megértéséhez, hogyan változnak a galaxisok az idő során. Bár a csápokon új csillagok születnek, a galaxis közepéből eltávozó gázok miatt ott akár teljesen le is állhat a csillagkeletkezés.

Mi jön ezután?

A kutatók most további teleszkópos vizsgálatokat terveznek, hogy élesebb, részletesebb adatokat szerezzenek erről a medúzaszerű galaxisról. Így választ kaphatunk arra, mennyire számít különlegesnek vagy gyakorinak ez a kozmikus jelenség – ahogy egyre több ilyen objektumot fedeznek fel, annál közelebb kerülhetünk a galaxisfejlődés rejtélyeinek megfejtéséhez.

2025, adrienne, www.livescience.com alapján



Legfrissebb posztok