Az ISS-re szerelt új napelemtávcső kifigyelte a Nap titkait

Az ISS-re szerelt új napelemtávcső kifigyelte a Nap titkait
A Nemzetközi Űrállomás oldalára rögzített CODEX nevű mini napelemtávcső elkészítette első fotóit a Nap külső légköréről, a koronáról, amelyben korábban soha nem látott, finom változásokat fedeztek fel. Az eszköz szűrőtárcsája egy teniszlabda méretű korong, amely a Nap vakító korongját eltakarva lehetővé teszi, hogy a kamera a napkorona eddig rejtett részleteit vizsgálja – hasonlóan ahhoz, amit egy teljes napfogyatkozás során figyelhetünk meg.

Eddig ismeretlen koronális jelenségek

A CODEX (Coronal Diagnostic Experiment – Koronális Diagnosztikai Kísérlet) távcső 2024. november 5-én érkezett meg az űrállomásra, és négy nappal később a robotkar, a Canadarm2 szerelte fel az ISS burkolatára. Az első felvételeket 2024. június 10-én mutatták be az Amerikai Csillagászati Társaság alaszkai ülésén. A képeken több napon át követhető a napkorona hőmérsékleti változása, valamint óriási koronális nyúlványok lövellnek ki a Napból. Ezek az úgynevezett koronális áramlások most első alkalommal figyelhetők meg ilyen részletességgel.

Miért olyan forró a napkorona?

A CODEX újdonsága, hogy nemcsak a korábbi műszerekhez hasonlóan tudja mérni a korona anyagának sűrűségét, hanem – négysávos szűrőrendszerének köszönhetően – képes meghatározni a hőmérsékletet és az anyag áramlási sebességét is. Két szűrő a hőmérsékletet, kettő a sebességet figyeli, így a képek összehasonlításával pontosabb képet kapunk a napkoronából kiáramló, extrém forró – akár 1 000 000 Celsius-fokos, vagyis 1,8 millió Fahrenheit-fokos – napszél tulajdonságairól. Ez ráadásul mintegy 175-ször melegebb, mint a Nap felszíne.

Veszélyes az űridőjárás

A mostani aktív napciklus csúcspontján két komoly geomágneses vihar is elérte a Földet, mindkettőt hatalmas koronális lyukból kiáramló napszél váltotta ki – június 13-án egy jelentős vihar, majd június 25-én egy kisebb. Bár a napciklus tetőzése most már csillapodik, a szakértők szerint évekig tartó, kiszámíthatatlan korszak következik, amelyet „napszél-háborús övezetként” emlegetnek. A CODEX így tökéletes időzítésben kapcsolódhatott be a kutatásba, hogy hozzájáruljon a naptevékenység kiszámíthatatlanságának csökkentéséhez, és segítse az űridőjárás előrejelzését.


Nagyon izgalmas korszak jöhet

Az eddigi eszközökkel ilyen részletességű, a napszél viselkedését feltérképező megfigyelésekre nem volt lehetőség. A kutatók remélik, hogy az új információkkal jelentős előrelépést érhetnek el a Nap és az űridőjárás megértésében, ami kulcsfontosságú lehet a jövőbeli technológiai rendszerek védelme szempontjából.

2025, adrienne, www.livescience.com alapján



Legfrissebb posztok