A MI nem mindig bírja a felhőt: itt a decentralizált jövő

A MI nem mindig bírja a felhőt: itt a decentralizált jövő
Ahogy a vállalatok egyre inkább felismerik a mesterséges intelligencia (MI) jelentőségét, az MI egyre szervesebb részévé válik az üzleti működésnek. Automatizálja az unalmas feladatokat, hasznos elemzéseket nyújt, teljesen átalakítja a csapatmunkát és a döntéshozatalt. A gyors elterjedés azonban olyan platformokra kényszerítheti a szervezeteket, amelyek nem kifejezetten nekik készültek. A cégek többsége ma a nagy technológiai óriások, például az Azure, a Google Felhőplatform (Google Cloud Platform) vagy az AWS által kínált központosított MI-felhőszolgáltatásokat választja. Ezek óriási számítási teljesítményt és kényelmes használatot kínálnak, ám magas költséggel, korlátozott rugalmassággal és hosszú távon fenntarthatatlan kötöttségekkel járnak. Különösen azoknak a vállalatoknak jelent ez problémát, amelyek önállóságra törekednek, hiszen a bérleti alapú rendszerek előbb-utóbb fájdalmasan megdrágulnak.

Túl a nagy szolgáltatókon: házon belül vagy decentralizáltan

Az MI-rendszerek felépítésére több út is létezik, mindegyik kompromisszumokat kíván. A felhőplatformok előnye, hogy nagy teljesítményű GPU-kat kínálnak anélkül, hogy azokat saját magadnak kellene megvásárolnod. A kényelem ára azonban magas: a költségek kiszámíthatatlanul nőnek a használat növekedésével, miközben az árazásra és az erőforrások elosztására szinte semmi ráhatásod nincs.

A saját, központi vállalati architektúrák ugyan több kontrollt adnak, de már a kezdetek is rendkívül költségesek: egyetlen erős GPU is akár 11 millió forintba kerülhet, a vállalati hardverpark teljes cseréje pedig tovább növeli a kiadásokat. Sokkal ésszerűbb lehet a meglévő infrastruktúrát szétosztott, privát rendszerekkel kiegészíteni.

A már meglévő hardver új élete

A legtöbb MI-hálózat eleve drága, speciális hardverre épül, de vannak olyan rendszerek is, amelyek a már meglévő technikai hátteret (például régebbi CPU-kat, irodai szervereket vagy otthoni számítógépeket) is képesek hasznosítani. Így nem kell mindent újraépíteni, sőt: bizonyos platformok akár 90%-kal csökkenthetik az MI bevezetés költségeit az erőforrások újrahasznosításával, a modellek optimalizálásával és a futtatás széles körű elosztásával. Ez eddig sosem látott mértékben teszi elérhetővé a fejlődést a vállalatok számára.

Kiszolgáltatottság helyett rugalmasság

A nagy szolgáltatók rendszerint saját eszközstruktúrájukhoz és árazásukhoz kötnek, így egy idő után a váltás nagyon nehéz és drága lesz. Egy másik platformra áttérni gyakran azt jelenti, hogy teljes rendszereket kell újraépíteni, átképezni a csapatot, és érzékeny adatokat migrálni – a cég mozgástere beszűkül, a fejlesztés lelassulhat.

Ezzel szemben a decentralizált infrastruktúra lehetővé teszi, hogy a szervezetek maguk döntsenek arról, hol és hogyan futtatják az MI-t. Ötvözhető a helyi, régi hardver, a felhő vagy a hibrid megoldás – bármikor lehet irányt váltani anélkül, hogy mindent elölről kellene kezdeni.


Az adat is biztonságban marad

A központosított MI-platformoknál az adatok ki- és beáramlanak a szervezetből, vagyis mind a tanítás, mind az előrejelzés külső rendszeren történik. Hiába a jogi megfelelőség, az érzékeny adatokat ilyen esetben harmadik félre bízod, így nő a kockázata annak, hogy illetéktelenek hozzáférnek, ellopják, vagy visszaélnek vele.

Ha az MI és az adat is a vállalaton belül marad, minden folyamat – így a tanítás és a feldolgozás is – privát környezetben zajlik. Ez garantálja, hogy semmilyen adat vagy eredmény nem kerül ki, minden a szervezet ellenőrzése alatt marad.

Nem mindegy a rezsi sem: a zöld MI útja

A gigaplatformok hatalmas GPU-parkokat és éjjel-nappal működő adatközpontokat üzemeltetnek, amelyek óriási energiafogyasztással járnak. Egyetlen nagyméretű nyelvi modell – például a ChatGPT-3 (ChatGPT-3) – betanítása több mint 1287 MWh-t fogyaszt, ami egy átlagos amerikai háztartást több mint 120 évre elegendő árammal látna el. Ehhez jön a folyamatos hűtés, tartalék energia és karbantartás.

Mára léteznek olyan rendszerek is, amelyek a már működő PC-k, szerverek, fogyasztói GPU-k erejét hasznosítják, így a folyamatosan fogyasztó adatközpontok helyett olcsóbb, zöldebb MI-működést tesznek lehetővé, főként kisebb vagy speciális feladatokra.

A fenntartható MI nem luxus többé

A központosított szolgáltatások valóban kényelmet és teljesítményt kínálnak, de olyan kompromisszumokkal járnak, amelyeket egyre több cég nem engedhet meg magának. A szétosztott MI-rendszerek igazi alternatívát jelentenek: rugalmasabbak, olcsóbbak, és a kontroll is a vállalat kezében marad.

Ahogy az MI fejlődik, a bevezetési lehetőségek is bővülnek. Nem kell óriási infrastruktúra ahhoz, hogy hatékonyan kiaknázd az MI előnyeit – elég a megfelelő eszköz, egy kis kontroll, és akár érzékeny adatok mellett is biztonságban, hatékonyan működtetheted a jövő mesterséges intelligenciáját.

2025, adminboss, www.techradar.com alapján



Legfrissebb posztok