A kínaiak már a Mach 12-t is legyőzték – Amerika aggódhat

Kínában újabb technológiai áttörést értek el: a Northwestern Polytechnical University mérnökei a Feitian-2 nevű repülőeszközzel 14 800 km/h-s sebességet, vagyis Mach 12-t értek el. Ez nemcsak hatszor gyorsabb, mint a hang, hanem azt is jelentette, hogy a szerkezet egyedülálló módon, önállóan tudott váltani a rakéta- és a ramjet-hajtómű között repülés közben. Ez a technikai megoldás példátlan, és a kínai sajtó szerint a gép komoly, extrém terhelést is elviselt a sebességváltáskor.

Hiperszonikus fegyverek – ok az aggodalomra

Az ilyen hiperszonikus eszközök jelentős biztonságpolitikai kockázatot jelentenek, főként azért, mert repülési pályájuk alacsony, így a radarok számára nehezen követhetők. Képesek rendkívül nagy sebességnél is manőverezni, így nemcsak előreláthatatlanok, de a cél közelében is nehezen védhetők ki.

Technológiai harc Kína és az USA között

Az Egyesült Államok már annyira tart a kínai hiperszonikus fejlesztésektől, hogy a Trump-kormány emiatt további 27 kínai szervezetet tiltott ki az amerikai MI- és csúcstechnológiai piacról. A Feitian-2 sikeres tesztje azt mutatja, hogy Kína a szankciók ellenére is képes újabb haditechnikai áttörésekre.

2025, adrienne, tech.slashdot.org alapján



Legfrissebb posztok