Az égi rejtély forrása: egy öreg műhold szikrázott!

Tavaly ausztrál kutatók egy különösen erős rádiójelet észleltek, amely egy pillanatra fényesebb volt minden más, addig az égbolton megfigyelt jelnél. A kezdeti lelkesedés után, miszerint új csillagászati objektumot találtak, hamar kiderült: a forrás nem egy csillag, hanem a 1967 óta üzemen kívüli Relay 2 műhold (Relay 2 satellite) volt. Az esemény idején a műhold mindössze 4500 km-re keringett a Földtől, ezért volt ilyen erős a jel.

Szikra vagy meteorit?

Két magyarázat látszott valószínűnek a váratlan rádiókitörés hátterében. Az egyik szerint elektrosztatikus kisülés történt: a műhold a plazmán áthaladva feltöltődött, majd egy szikra kisült. Amikor a Relay 2-t építették, még nem tudták, hogy speciális anyagokra van szükség az ilyen töltések elkerüléséhez. A másik lehetőség, hogy mikrometeorit csapódott a műholdba, és plazmafelhőt, illetve rádióhullámokat szabadított fel.

Maradt a rejtély, de inkább kisülés lehetett

A két folyamat által keltett jelek nagyon hasonlóak, így nehéz különbséget tenni köztük, de a kutatók az elektrosztatikus kisülés mellett teszik le a voksukat. Ennek oka, hogy ekkora méretű mikrometeoritok ritkán találják el az elöregedett műholdakat. Az eredményeket még szakértőknek is ellenőrizniük kell, de az eset egy időre megmutatta, milyen messzire vezethet egyetlen rádiójel félreértelmezése.

2025, adrienne, science.slashdot.org alapján



Legfrissebb posztok